ولین مناظره ۷ نامزد انتخابات ریاست جمهوری پیش‌روی ایران روز شنبه ۱۵ خرداد با محوریت موضوعات اقتصادی برگزار شد.

با این وجود در مدت ۴ ساعت زمان اختصاص داده شده به این مناظره، آنچه بیشتر شنیده شد نقد هرکدام از نامزدها از دیگری همچنین کلی گویی‌ درباره برنامه‌های اقتصادی خود بود و برخلاف خواست و انتظار مردم ایران، هیچ نامزدی طرحی روشن با جزئیات علمی و منطقی، برای خروج ایران از بحران اقتصادی کنونی ارائه نداد.

در کنار کلی گویی‌ها برای آینده، زمان قابل توجهی از این مناظره به حملۀ نامزدها به عبدالناصر همتی و عملکردش در نظام بانکی ایران اختصاص یافت. همتی تاکنون پستهای کلیدی مهمی را در عرصه اقتصاد ایران در اخیتار داشته است؛ از جمله ریاست بر بانک مرکزی، ریاست بر بیمه مرکزی و عضویت در کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی. بعد از همتی نیز انتقاد از فعالیتهای انتخاباتی رئیسی و بازدید او از کارخانه‌ها یا زیر سوال بردن «دانش ناچیز» او برای اداره کشور در مرکز توجه‌ها قرار گرفت.xa

در ادامه چکیده‌ای از سخنان رد و بدل شده در این مناظره با اقتباس از خبرگزاری‌های داخلی و عمدتا ایسنا ارائه می‌شود.

رئیسی: کاهش مالیات‌ها در بخش تولید

در این مناظره ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه درباره اولویت‌های مدنظرش برای رفع موانع تولید در کشور گفت که باید جذابیت‌های سرمایه گذاری در بخش‌هایی همچون ارز و زمین و طلا از بین برود و در مقابل جاذبه برای انجام فعالیت‌های تولیدی زیاد شود.

به گفته او باید در این راستا برای کاهش مالیات تولیدکنندگان اقدام شود و ۲۵ درصد مالیات برای بخش تولید به ۱۰ درصد کاهش یابد.

رئیسی همچنین درباره راهکار کنترل تورم گفت: «باید به سمت ارز تک نرخی رفت و ارز صادراتی را مدیریت کرد… باید تسهیلات بانکی را مدیریت کرد.»

یکی از منتقدان جدی رئیسی در این مناظره محسن مهرعلیزاده، سیاستمدار اصلاح‌طلب بود که خطاب به او گفت: «شما از نظر تحصیلات کلاسیک فقط ۶ کلاس سواد دارید… با این سواد نمی‌شود اقتصاد را درست کرد.»

مهرعلیزاده در بخشی دیگر از این مناظره، بار دیگر خطاب به رئیسی گفت: «اگر شما دلتان برای اقتصاد می‌سوزد، همان قوه قضاییه را که هنوز به روش عهد قاجار اداره می‌شود اصلاح کنید. شما از ۱۶ سالگی در این قوه بوده و هستید… آیا می‌توانید یک سوال اقتصادی مطرح کنید و بدون کمک مشاورانتان به آن پاسخ دهید؟»

او در ادامه افزود: «[دیگر نامزدها] اشاره کردند که آقای رئیسی تشریف می‌برند به کارخانه‌ها و در هر سفر حداقل ۴۰ الی ۵۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود؛ بعدش هم یک مصاحبه‌ای در کارخانه‌ای که بانک آن را توقیف کرده بوده و بر اساس حکم دادستانی آزاد شده و ۱۰ الی ۱۵ نفر مشغول بکار می‌شوند انجام می‌شود. سوال من این است که تا کنون چند کارخانه باز شده است؟ آقای رئیسی چند کارخانه تا کنون بسته بوده‌اند؟ چه کسی است کارخانه‌ها را بسته؟ یک نفر که از خارج نیامده که این کارخانه‌ها را ببندد؛ اسرائیل و آمریکا که نبستند بلکه قاضی شما بسته است و اتفاقاً نیز یکی مشکلات تولید همینجاست؛ شما همینجا را مدیریت کنید، مشکلات حل میشود.»

مهرعلیزاده در خاتمه گفت: «برخی می‌گویند جناب آقای رئیسی سندروم پست بی‌قرار شدید دارند؛ از دادستانی به دادستانی تشریف می‌برند؛ از آنجا کاندیدای ریاست جمهوری می‌شوند و سپس به ریاست قوه قضاییه می‌روند. شما بر اساس نظر و تصمیم مقام معظم رهبری در حساس‌ترین محل یعنی قوه قضاییه برای ۵ سال فرصت کار دارید. اتفاقاً سیستم قضا جای مبارزه با فساد است اما شما هوس ریاست جمهوری کرده‌اید؛ چه تضمینی است که ریاست جمهوری را هم به سودای یک مقام بالاتر رها نکنید؟»