مسعود یونسیان، رییس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت ایران نسبت به بروز موج ششم کرونا در ایران هشدار داده و گفته است که “به نظر می‌رسد که سرعت کاهش بیماری در کشور کُند و یا حتی متوقف شده و نگرانیم که همانطور که هنوز موج چهارم تمام نشده بود، وارد موج پنجم شدیم؛ در حال حاضر هم هنوز موج پنجم تمام نشده” و موج جدیدی آغاز شود.

وی به خبرگزاری ایسنا گفته است که “از نظر شناسایی و تعداد موارد جدید، به نظر می‌رسد که سرعت کاهشی بروز بیماری در کشور کُند و یا حتی متوقف شده و طی چند روز اخیر دیگر آن روند کاهشی را که ابتدای مهر ماه داشتیم، نداریم”.

آقای یونسیان همچنین گفت که “توقف روند کاهشی تعداد موارد جدید نگران‌کننده است” و “دقیقا اکنون در وضعیت فاصله بین موج چهارم و پنجم هستیم و اگر قرار باشد در این زمان، موج جدیدی سوار شود، قطعا هم سیستم بهداشت و درمان ما را مستهلک می‌کند که در حال حاضر هم خسته شده و هم مجددا تعداد مرگ‌ها بالا خواهد رفت”.

این مقام وزارت بهداشت ایران علت توقف روند کاهش ابتلا به کرونا را “انتهای ماه محرم” و “اختلاط جمعیتی قابل ملاحظه‌” در اثر آن و “تعطیلات” و “سفرهای سیاحتی و زیارتی داخل کشور” و “آنهایی که در مراسم راهپیمایی اربعین شرکت کردند” دانست.

به گفته وی “همین که یک آهنگ کاهشی متوقف شود، می‌توانیم آن را به عنوان یک واقعه نگران‌کننده یا به عبارتی افزایش تلقی کنیم”.

پیش از این کارشناسان زیادی نسبت به برگزاری مراسم‌های سوگواری ماه محرم و راهپیمایی اربعین هشدار داده بودند و اینگونه مراسم‌ها را همراه با سفرهای بی‌شمار در داخل کشور از عواملی برشمرده بودند که با سرد شدن هوا در فصل پاییز ممکن است باعث بروز موج جدیدی از شیوع کرونا شود.

براساس آمار دولتی در روز گذشته ۱۸۱ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایران جان خود را از دست دادند و ۷ هزار و ۵۱۵ مبتلای جدید شناسایی شد. آمار کل فوت‌شدگان در ایران به ۱۲۳ هزار ۸۷۶ نفر و مبتلایان به بیش از ۵ میلیون و ۷۷۳ هزار نفر رسیده، هرچند که مقامات وزارت بهداشت ایران قبلا بارها گفته‌ بودند، که آمار واقعی کرونا در ایران چندین برابر آمار رسمی است.

براساس گزارشها ایران هفته پیش شاهد روزانه حدود “هفتصد” مورد مرگ‌ومیر اضافی بود.

آمارهای سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد که از ۱۷ تا ۲۳ مهر ۱۴۰۰ روی هم ۱۱ هزار و ۵۰۷ نفر در ایران فوت کردند. این رقم حدود چهار هزار و نهصد نفر بیشتر از میانگین موارد فوت ثبت‌شده در همین هفته در سال‌های پیش از شروع همه‌گیری کروناست. وزارت بهداشت ایران شمار جانباختگان کووید-۱۹ در هفته گذشته را ۱۵۰۶ نفر اعلام کرده که تقریباً یک سوم موارد مرگ‌ومیر اضافی است.

به اختلاف موارد فوت در یک بازه زمانی با متوسط سال‌های قبل «مرگ‌ومیر اضافی» گفته می‌شود و نشان‌دهنده هزینه انسانی خالص همه‌گیری، از جمله موارد مرگ مستقیم و غیرمستقیم ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ است.

مرگ‌ومیر اضافی

تاثیر گذاری واکسن‌های خارجی بر مرگ‌ومیر در ایران

هفته گذشته یک نهاد تحقیقات سلامت در ایران نتایج بررسی خود را منتشر کرد و گفت که براساس آزمایشی که به طور محدود در استان فارس انجام داده، نشان می‌دهد که واکسن‌های کرونای سینوفارم، اسپوتنیک و استرازنکا در مجموع بین ۶۵ تا ۷۵ درصد از میزان مرگ مبتلایان کاسته‌اند.

بر اساس این تحقیق که مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت انجام داده و نتیجه آن را کامران باقر لنکرانی، وزیر سابق بهداشت منتشر کرده، اسپوتنیک‌وی ۷۴.۳ درصد، استرازنکا ۷۰.۸ درصد، و سینوفارم ۶۵ درصد در کاهش مرگ ناشی از ابتلا به کرونا موثر بوده‌اند.

این تحقیق روی بیش از ۳۸۸ هزار نفر از شهروندان استان فارس و بر اساس مقایسه میان دریافت‌کنندگان دو دوز واکسن و کسانی که واکسن نزده‌اند، انجام شده است.

در این تحقیق نکته چشمگیر میزان پایین بودن تاثیر سینوفارم بر ابتلا به ویروس نسبت به دو واکسن دیگر است.

در این گزارش گفته شده واکسن سینوفارم به میزان ۵ درصد و واکسن‌های اسپوتنیک و استرازنکا به ترتیب ۳۹.۱ و ۳۷.۹ درصد در میزان ابتلای اولیه به ویروس موثر بوده‌اند.