نگرانی از فاجعه اتمی در نیروگاه زاپوریژیا همزمان با استفاده روسیه از موشک‌های مافوق‌صوت در حملات جدید

۰۲

موشک باران مناطق شرقی اوکراین توسط روسیه که طی ساعات اخیر از سر گرفته شده ۹ کشته برجای گذشته و همزمان رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار اقدام فوری برای جلوگیری از فاجعه اتمی در نیروگاه زاپوریژیا شده است. در همین حال، گزارش شده روسیه در این حملات از موشک‌های قدرتمند هاپیرسونیک خود استفاده کرده که غیرقابل رهگیری‌اند.

مدیرکل آژانس گفته که این ششمین بار از زمان تهاجم روسیه است که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که بزرگترین نیروگاه از این دست در اروپاست، برق خود را از دست می‌دهد.

با قطع برق، این نیروگاه مجبور شده از ژنراتورهای اضطراری مولد برق استفاده کند. آقای گروسی گفته نمی‌توان اجازه داد چنین وضعیتی ادامه یابد. او خواستار ایجاد یک منطقه غیرنظامی در اطراف نیروگاه زاپوریژیا شده است. فرانسه هم ایجاد خطر از سوی روسیه برای این نیروگاه را «غیرقابل قبول» خوانده است.

آن طور که گزارش شده روسیه در جریان حملات روز پنجشنبه از موشک‌های مافوق‌صوت کینژال (خنجر دو سر) استفاده کرده که می‌توانند با سرعتی معادل ۱۰ ماخ – ۲۰۰۰ کیلومتر در ساعت – حرکت کنند و تقریبا غیرقابل رهگیری‌اند.

بنابر گزارش‌ها، روسیه به غیر از هفته‌‎های نخست لشکرکشی به اوکراین – فوریه سال گذشته – از این نوع موشک‌های قدرتمند استفاده نکرده بود و اکنون شلیک موشک‌های فوق پیشرفته کینژال می‌تواند پیامی صریح از سوی کرملین به حامیان غربی اوکراین محسوب شود چرا که مسکو بارها نسبت به ارسال تسلیحات نظامی سنگین و پیسرفته به اوکراین از سوی بلوک غرب، انتقاد کرده و تهدید کرده بود که ممکن است در صورت دستیابی اوکراین به تحهیزات نظامی مدرن، ارتش روسیه هم از گزینه سود بردن از همه امکانات تسلیحاتی خود استفاده کند.

حملات موشکی روز پنجشنبه، سنگین‌ترین حملات در این نوع طی ۴۰ روز گذشته بوده است.

این حملات به قطع برق در نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا شد که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای تولید برق در اروپا است و هرگونه آسیبی به آن می‌تواند به یک فاجعه بزرگ انسانی و زیست محیطی تبدیل شود.

بیشتر بخوانید

امدادگران در حال تلاش برای خاموش کردن آتش و نجات مصدومان حمله موشکی در کی‌یف، پایتخت اوکراین

منبع تصویر، REUTERS

توضیح تصویر، امدادگران در حال تلاش برای خاموش کردن آتش و نجات مصدومان حمله موشکی در کی‌یف، پایتخت اوکراین

اوکراین: موشک‌های کروز و ۴ پهپاد ایرانی را ساقط کردیم اما موشک‌های هایپرسونیک را نتوانستیم منهدم کنیم

روز پنجشنبه – ۹ مارس – ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: «موشک‌های مافوق‌صوت کینژال و دیگر موشک‌های کروز فوق دقیق دوربرد روسیه توانسته‌اند زیرساخت‌های نظامی اوکراین را با موفقیت هدف قرار دهند».

با این حال، ارتش اوکراین مدعی شده که سیستم ضدموشکی این کشور توانسته ۳۴ موشک کروز و ۴ پهپاد شاهد ساخت ایران را رهگیری و منهدم کند. اما نتوانسته ۶ موشک مافوق صوتی کینژال و دیگر موشک های ضد ناو کی.اچ – ۲۲ و همچنین موشک‌های ضد هواپیمای اس-۳۰۰ را رهگیری و منهدم کند.

اذعان ارتش اوکراین به ناتوانی در رویارویی با این نوع موشک‌های روسیه می‌تواند پرسش‌ها درباره احتمال ارتقای کیفی تسلیحات کمکی آمریکا و بلوک غرب به اوکراین را طرح کند و این نگرانی که آیا ممکن است فاز جدیدی از جنگ با ورود تسلیحات مدرن‌تر و سنگین‌تر در راه باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی نیروی هوایی اوکراین نوشته: «این یک حمله وسیع موشکی بود که برای نخستین بار از چندین نوع موشک در آن استفاده شده بود».

امدادگران در فوریه امسال در یک ساختمان مسکونی آسیب دیده در خارکف مشغول عملیات نجات بودند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر، امدادگران در فوریه امسال در یک ساختمان مسکونی آسیب دیده در خارکف مشغول عملیات نجات بودند