وزیر بهداشت ایران با هشدار درباره ویروس جهش‌یافته کرونا در ایران می‌گوید “اول گردنه پرالتهاب خیز چهارم هستیم”.

این اظهارات در حالی منتشر می‌شود که دست‌کم هفت شهر استان خوزستان از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرد این کشور در حال حرکت به پیک چهارم کرونا است.

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران با ابراز نگرانی درباره خیز کرونا گفت “ما اول گردنه پرالتهاب خیز چهارم هستیم و باید همه رعایت کنند، از رفت و آمد و گردهمایی پرهیز کنند. ماه جشن و عروسی است، اما عروسی ها را به عزا بدل نکنیم. اگر گردهمایی ها را استمرار دهیم، حتما دچار مشکل می شویم”.

آقای نمکی گفت “اکنون اتفاقات جدیدی افتاده که ما را به شدت نگران کرده است. من در هفته های گذشته بارها و بارها اعلام کردم که ما با ساده انگاری و سهل انگاری داریم به چاله های جدیدی از بیماری می افتیم و گرفتار می شویم. از ورود ویروس موتاسیون یافته انگلیسی و آفریقایی نگرانی داشتیم”.

او می‌گوید با وجود تلاش برای کنترل ورود ویروس‌های جهش‌یافته، “هفته پیش موردی از ویروس موتاسیون یافته که منجر به مرگ یک بانوی ۷۱ ساله کشورمان شد، در تهران اتفاق افتاد که این خانم به جایی از دنیا سفر نداشت و همسرش در جای دیگری کار می‌کرد”.

روحانی درباره پیک چهارم هشدار داد

کرونا

پیشتر، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در جلسه ستاد ملی مقالبه با کرونا گفت “در هفته گذشته هیچ شهر قرمزی در کشور نبود، ولی امروز در خوزستان چند شهر قرمز شدند و شهرهایی هم در کشور از رنگ زرد به نارنجی تغییر یافتند و همه این‌ها یعنی زنگ خطر آغاز موج چهارم کرونا”.

دست‌کم در دو هفته‌ گذشته هیچ شهری در ایران در وضعت قرمز نبود.

رنگبندی جدید از شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در سراسر ایران اعمال شد و بنابر نقشه جدید رنگبندی ۴۰ شهرستان ایران در وضعیت نارنجی، ۲۲۹ شهرستان دیگر در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وضعیت قرمز هفت شهر خوزستان

بنابر اعلام منابع رسمی، شهرستانهای اهواز (به همراه هویزه و دشت آزادگان)، آبادان، بندر ماهشهر، دزفول، شادگان، شوشتر و کارون از استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

رشته گزارش کرونا