در پی انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ادامه تولید اورانیوم فلزی در ایران سه کشور اروپایی عضو برجام از ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی جدی کرده‌اند و از تهران خواسته‌اند تا هر چه زودتر به پای میز مذاکرات بازگردد.

خبرگزاری رویترز، پنجشنبه ۲۸ مرداد، گزارش داد که وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک با ابراز نگرانی از گزارش آژانس مبنی بر ادامه تولید اورانیوم فلزی و افزایش ظرفیت تولید اورانیوم ۶۰ درصدی، این اقدامات ایران را نقض جدی تعهداتش در برجام خواندند.

در بیانیه این سه کشور آمده که هر دوی این اقدامات “گام‌های کلیدی در مسیر تولید” سلاح هسته‌ای است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران “یک آبشار جدید از سانتریفیوژها با هدف سرعت دادن به غنی سازی ۶۰ درصدی در تاسیسات اتمی نطنز نصب کرده است.”

در گزارش آژانس همچنین درباره تولید اورانیوم فلزی آمده که ایران “از ۲۵۷ گرم اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد به شکل تترافلوراید، برای تولید ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی استفاده کرده است”.

پیشتر رافائل گروسی مدیرکل آژانس، غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را منحصر به کشورهایی دانسته بود که بمب اتمی تولید می‌کنند.

دو روز پیش، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم خواهان توقف تولید اورانیوم فلزی در ایران شده بود و گفته بود که تولید این ماده “ارتباط مستقیمی با توسعه سلاح های اتمی دارد” و “ایران هیچ نیاز موثری برای تولید اورانیوم فلزی ندارد”.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که “ایران باید تشدید تنش‌های هسته‌ای را متوقف کرده و با حسن نیت به مذاکرات برای اجرای کامل توافق هسته‌ای برجام بازگردد”.

بریتانیا، آلمان و فرانسه پیشتر هم گفته بودند که تولید اورانیوم فلزی توجیه غیرنظامی ندارد.

خودداری از تولید اورانیوم فلزی از تعهدات ایران در توافق هسته‌ای برجام است اما این کشور از اوایل زمستان ۱۳۹۹ همزمان با شروع به کار دولت جو بایدن فعالیت تولید این محصول را آغاز کرد.

ایران می گوید هدفش از تولید اورانیوم فلزی استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران است.

ایران پس از انفجار در نطنز اعلام کرد که به تلافی آن غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند که اقدامی بر خلاف تعهدات اتمی این کشور بر مبنای توافق هسته‌ای برجام با قدرت‌های جهانی است.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای توافق برجام که در بهار ۱۴۰۰ در وین و با حضور نمایندگان دولت های عضو برجام یعنی بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه و برگزار شد همزمان با پایان دولت حسن روحانی در ایران متوقف شد.

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران از محتوی این مذاکرات و از جمله پیش‌نویس بیانیه پایانی آن انتقاد کرد و کاظم غریب‌آبادی سفیر ایران در وین که در مذاکرات حاضر بود نتایج به دست آمده را در تضاد با سیاست‌های ایران خواند.

با این حال ایران گفته است که پس از تشکیل دولت جدید این کشور به ریاست ابراهیم رئیسی آماده ادامه مذاکرات است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران در مراسم تحلیف گفت که از دیپلماسی با هدف لغو تحریم ها علیه ایران استقبال می‌کند.