شرکت هواپیمایی استرالیایی کانتاس گفته است که به دلیل گزارش رسانه‌های استرالیایی مبنی بر “رخنه” باندهای تبهکار به این شرکت و احتمال دست داشتن بعضی از کارکنانش در جرایم سازمان‌یافته، “نگران” شده است.

روزنامه‌های متعلق به شبکه “ناین” و برنامه تفسیری خبری “شصت دقیقه” گفته‌اند که این ادعا را بر اساس عملیات اطلاعاتی طبقه‌بندی‌شده گزارش کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها سازمان‌های اطلاعاتی معتقدند که گروه‌های جرایم سازمان‌یافته برای تسهیل فعالیت‌های غیرقانونی خود در کانتاس رخنه کرده‌اند.

کانتاس در بیانیه‌ای گفته است که مقامات کشور هیچ نوع نگرانی در این مورد را به آنها اعلام نکرده‌اند.

روزنامه‌های شبکه ناین گزارش کرده‌اند که یافته‌های عملیات اطلاعاتی طبقه‌بندی‌شده نشان می‌دهد ۱۵۰ کارمند کانتاس با این جرایم ارتباط داشته‌اند.

بنا بر این گزارش سازمان‌های اطلاعاتی معتقدند که فعالیت‌های تبهکاران شامل باندهای موتورسیکلت سوار هم می‌شود که در واردات مواد مخدر و دیگر فعالیت‌ها دست داشته‌اند.

در این گزارش گفته شده است كه تخلفات مورد ادعا “جدی است و تهدیدی شدید برای مرزهای استرالیا محسوب می‌شود”.

روزنامه‌های ناین نوشته‌اند که منابع رسمی این یافته‌ها “به دلیل الزامات محرمانه بودن” نمی‌توانند به طور علنی در این مورد صحبت کنند.

براساس این یافته‌ها، ازجمله فرد یا گروهی وابسته به یک باند موتورسوار در بخش اجرایی فرودگاه سیدنی كانتاس دست اندر کار است و احتمالا مجرمان را به استخدام شرکت هواپیمایی درآورده تا به واردات مواد مخدر کمک کنند.

درخواست “بررسی فوری”

کریستینا کِنیلی و کاترین کینگ، از سیاستمداران حزب کارگر فدرال استرالیا که حزب مخالف دولت است، در پی انتشار این گزارش، خواستار “بررسی فوری” وضعیت امنیتی در فرودگاه‌های استرالیا شده‌اند.

در بیانیه خانم کِنیلی و خانم کینگ آمده است “داستان ناگفته کووید-۱۹ این است که باندهای جرایم سازمان‌یافته نه تنها خود را با دوران کووید سازگار کرده‌اند بلکه رشد هم کرده‌اند.”

این بیانیه می گوید که دولت اسکات موریسون، نخست وزیر، از وضعیت امنیتی فرودگاه ها غافل مانده است.

کانتاس در بیانیه‌ای گفته است که این ادعاها را “نگران‌كننده” می‌داند.

لوک براما، رئیس امنیت کانتاس گفت “بگذارید یک موضوع را روشن کنیم، هیچ یک از سازمان‌های مسئول اجرای قانون در استرالیا درمورد وجود چنین گزارشی مبنی بر اینکه احتمالا ۱۵۰ کارمند کانتاس با جرایم سازمان‌یافته ارتباط دارند، چیزی به ما نگفته‌اند. همچنین آنها هیچ‌گونه نگرانی درمورد روند سنجش و بررسی پیشینه افراد در روند استخدامی ابراز نکرده‌اند”.

آقای براما گفت “اگر نگرانی‌هایی درمورد هر یك از كارمندان ما به وجود بیاید، ما به صورت فعال از تحقیقات آنها حمایت خواهیم كرد و اقدامات مناسب را انجام خواهیم داد”.

کانتاس گفته است که با چندین سازمان، ازجمله پلیس فدرال استرالیا و کمیسیون اطلاعات جنایی کشور، نامه‌نگاری کرده و جزئیات گزارش را جویا شده است.

این شرکت همچنین گفت که کانتاس تنها شرکت هواپیمایی تجاری است که دارای “اعتبارنامه معتبر” از طرف نیروی مرزی استرالیا است؛ این یعنی همه کارمندان بخش حمل و نقل هوایی بین‌المللی باید آزمونی را برای اطمینان از مناسب بودن برای شغل مورد نظر پشت سر بگذارند.

آقای براما گفته است “ما از طرف نیروی مرزی توصیه‌ای مبنی بر این که هیچ یک از کارمندان ما در این آزمون رد شده باشند، دریافت نکرده‌ایم”.

با این حال، روزنامه ناین گفته است که منابع رسمی آگاه از این گزارش گفته‌اند که سازمان‌های اطلاعاتی استرالیا متوجه شده‌اند كه بعضی از کارمندان کانتاس “نقاط ضعفی در امنیت زنجیره‌های تامین و زیرساخت‌های مهم” ایجاد می‌کرده‌اند، که می‌تواند باعث آسیب رساندن به اعتماد عمومی نسبت به خطوط هوایی و امنیت مرزی شود.

این اتهامات برای یک شرکت حمل و نقل ملی استرالیایی، در یک دوره دشوار اتفاق افتاده است.

کانتاس تحت تاثیر همه‌گیری کرونا آسیب دیده است، به طوری که ماه گذشته اعلام کرد که ضرر سالیانه آن قبل از مالیات، بیش از ۱/۵ میلیارد دلار (۲ میلیارد دلار استرالیا) است. مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر، کانتاس هزاران شغل را کاهش داده تا بتواند از این بحران عبور کند.