نیروهای تحت حمایت آمریکا ‘به پایتخت داعش نفوذ کردند’

نیروهای تحت حمایت آمریکا به پایتخت دولت اسلامی (داعش) نفوذ کرده‌اند.
منابع ائتلاف به رهبری آمریکا و گروه‌ نظارت بر حقوق بشر در سوریه گفته‌اند که شبه‌نظامیان “نیروهای دموکراتیک سوریه” برخوردار از حمایت ائتلاف توانسته‌اند با ایجاد شکاف در دیوار اطراف بخش قدیمی شهر رقه بخشی از مرکز این شهر را در اختیار بگیرند.
یک سخنگوی گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه گفته است که نفرات نیروهای دموکراتیک سوریه برای اولین بار از جنوب رقه وارد مناطق مرکزی این شهر شده و گروهی از آنان یک بازار شهری را به تصرف در آورده‌اند و بقیه به سوی مناطق دیگر شهر در حرکت هستند. به گفته این منبع، نفرات داعش می‌کوشند مواضع تصرف شده توسط نیروهای دموکراتیک سوریه را باز پس بگیرند.
+ حمایت ارتش آمریکا ائتلاف شبه نظامیان کرد و عرب در سوریه
+ هشدار آمریکا به سوریه علیه ‘حمله شیمیایی’
شهر رقه در کرانه رودخانه فرات در شمال شرق سوریه واقع است و مقر گروه داعش در این شهر قرار دارد و به همین جهت از رقه با عنوان مرکز اداری یا “پایتخت دولت اسلامی” نام برده می‌شود.
روز پنجشنبه هفته گذشته شبه‌نظامیان تحت حمایت ائتلاف گفتند که با تصرف حومه رقه، محاصره مناطق مرکزی شهر را تکمیل کرده‌اند و راه خروج بر نفرات داعش بسته شده است.

رقه به “پایتخت دولت اسلامی” شهرت یافته است
ورود شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه به رقه پس از عملیات بمباران بخش‌هایی از این شهر توسط هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا صورت گرفته است. آمریکاییان حمایت تسلیحاتی، مستشاری و عملیات هوایی مورد نیاز این نیروها را برعهده دارند و همچنین از آنان در برابر حملات هواپیماهای ارتش سوریه حمایت می‌کنند.
عملیات نفوذ به رقه پس از بمباران بخش‌هایی از شهر توسط هواپیماهای ائتلاف روزهای اخیر ائتلاف آغاز شد که به گفته گروه نظارت بر حقوق بشر، باعث کشته شدن تعدادی غیرنظامی شده است. این گروه گفته است که از زمان آغاز عملیات تصرف رقه توسط نیروهای دموکراتیک سوریه در اوایل ماه گذشته، حملات هوایی نیروهای ائتلاف به کشته شدن ده‌ها غیرنظامی در این شهر منجر شده است.

تصرف حومه رقه توسط نیروهای دموکراتیک سوریه – با شدت گرفتن جنگ شرایط غیرنظامیان ساکن رقه باعث نگرانی شده است
نیروهای دموکراتیک سوریه گروهی متشکل از شبه‌نظامیان کرد، عرب و سایر اقوام و مذاهب سوریه است و هدف خود را آزادسازی سوریه و استقرار یک نظام دموکراتیک لائیک در این کشور به منظور تامین حقوق تمامی اقوام و گروه‌های ساکن سوریه اعلام کرده است.
شهر رقه در سال ٢٠١٤ میلادی به تصرف داعش درآمد و پس از اعلام تشکیل “دولت اسلامی” در ژوئن آن سال، از این شهر به عنوان مرکز یا “پایتخت” دولت اسلامی نام برده شده است. بعضی از دلخراش‌ترین اقدامات داعش از جمله مجازات‌های مخالفان و متخلفان در این شهر روی داده و فیل‌ های آن توسط این گروه منتشر شده است.
در حال حاضر حدود یکصد هزار غیرنظامی در رقه ساکن هستند و با شدت گرفتن درگیری، سازمان ملل نسبت به وضعیت آنان ابراز نگرانی کرده است. این نگرانی وجود دارد که با نزدیک شدن زمان سقوط این شهر و فروپاشی تشکیلات مرکزی داعش، مقاومت نفرات آن باعث درگیری شدید شود و آسیب بیشتری به غیرنظامیان برساند.

نیروهای دموکراتیک سوریه هدف خود را استقرار یک نظام دموکراتیک لائیک در سوریه اعلام کرده‌اند

You may also like...