ویدیوهایی‌ که در شبکه‌های اجتماعی افغانستان نشر شده، نشان می‌دهد که نیروهای طالبان در پنجشیر اقدام به محاکمه صحرایی افراد می‌کنند.

یکی از این ویدیوها‌ که در شبکه‌های اجتماعی افغانستان نشر شده، نشان می‌دهد که نیروهای طالبان فردی را در کنار جاده‌ پنجشیر تیرباران می‌کنند.

این ویدیو فردی را در لباس نیمه‌نظامی ولی غیرمسلح نشان می‌دهد که ظاهرا به طالبان تسلیم شده است و به گزارش شبکه آماج‌نیوز این حادثه در منطقه عنابه پنجشیر اتفاق افتاده است.

در همین ویدیو فرد دیگری در لباس غیرنظامی و در حال بازداشت دیده می‌شود که به نیروهای طالبان التماس می‌کند که او غیرنظامی است: “کارتم را با خود دارم. غیرنظامی هستم.”

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

طالبان قبلا تاکید کرده که نیروهای این گروه با غیرنظامیان کار ندارد و از مردم خواسته‌‌اند که پنجشیر را ترک نکنند.

عبدالحق وثیق، از سخنگویان طالبان امروز به بی‌بی‌سی گفت که “این ادعاها حقیقت ندارد”.

آقای وثیق همچنین گفت: “هیچ اعلانی به آنها (مردم پنجشیر) نشده که از جای خود به جای دیگر بروند”. او تاکید کرد که در پنجشیر “نه جنگ و نه مزاحمت است”.

در روزهای اخیر، گزارش‌هایی از بازداشت‌ افراد و “محاکمه صحرایی” غیرنظامیان در ولایت پنجشیر نشر شده است.

در همین حال، شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان این گزارش‌ها را “تکان دهنده” خوانده و از طالبان خواسته زمینه تحقیق مستقلانه را فراهم کنند.

خانم اکبر نوشته که “گزارش ها از پنجشیر‌ تکان دهنده است. کشتار عمدی افراد ملکی جنایت جنگی محسوب‌‌ می‌شود. طالبان باید زمینه تحقیق مستقلانه را در مورد فراهم کنند.”

پایان پست Twitter, 1

حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی در توییتی نوشته است: “تصاویر و‌ صداهایی از باشنده‌های منطقه “عمرض” پنجشیر به‌ دستم رسیده که حکایت از قتل وحشیانه غیرنظامیان در این منطقه دارد. طالبان می‌گویند‌ که این افراد در درگیری‌ها کشته شده‌اند. تصاویر کشته‌شده‌ها به حدی وحشتناک و‌ تهوع‌آور‌است که نمی‌تانم بار دیگر آنها را ببینم.

او افزوده که “به من گفتند اجساد برای مدتی روی زمین افتاده بودند و کسی نمی‌توانست آنها را دفن کند.”

شبکه‌های اجتماعی افغانستان تصاویری از کاروان بزرگی از خودروهای را در داخل دره پنجشیر نشان می‌دهند که گفته می‌شود به دستور طالبان این ولایت را ترک می‌کنند.

سمیع مهدی، روزنامه‌نگار نیز در توییتر نوشته که با توجه به عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده، مردم به زور از پنجشیر کوچ داده می‌شوند.

آقای مهدی گفته که “یک هم‌کلاسی‌ام، ساکن بازارک پنجشیر، به من گفت حدود ۹۰ درصد جمعیت در حال ترک منطقه هستند. او گفت که از تمام ساکنان روستای ماله در بازارک, فقط یک خانواده باقی مانده است.”

پایان پست Twitter, 2

خبرگزاری تسنیم, نزدیک به سپاه پاسداران ایران، امروز گزارشی به عنوان “در دره پُر رمز و راز پنجشیر واقعاً چه می‌گذرد؟” از دره پنجشیر نشر کرده است. خبرنگاران تسنیم، برای اولین بار پس از تسلط طالبان به مرکز پنجشیر رفته اند.

در گزارش تسنیم آمده است: “در پنجشیر جز چند خانواده و نیروهای طالبان کسی حضور ندارد. برق در برخی از مناطق پنجشیر وصل و در برخی مناطق قطع است. گفته می‌شود این برق اضطراری است.

بسیاری از اهالی شهر، خانه‌ها و مغازه‌های خود را بسته و از شهر خارج شده‌اند. زندگی در شهر به طور کامل مختل شده است و افراد بسیار کم باقی‌مانده، برای تأمین نیازهایشان با مشکل مواجه هستند.”