نیروی دریایی ارتش آمریکا با انتشار ویدیویی تایید کرد که شناورهای سپاه پاسداران کمتر از یک ماه پیش، با نزدیک شدن به قایق‌های گشت آمریکایی در جنوب خلیج فارس باعث “رویارویی ناامن و غیرحرفه‌ای” شده‌اند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد روز دوم آوریل (۱۳ فروردین) شناور”هارت ۵۵” نیروی دریایی سپاه به همراه سه قایق تندرو تهاجمی، به دو شناور رانگل و مونوموی که در حال “گشت‌ معمول امنیت دریایی در آب‌های بین‌المللی” جنوب خلیج فارس بودند، نزدیک شده‌اند.

پیشتر روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش این رخداد را منتشر کرده بود.

به گفته ارتش آمریکا شناور سپاه بارها در فاصله‌ای بیش از حد نزدیک از جلو شناورهای آمریکایی عبور کرده است و در مواردی این فاصله به ۷۰ یارد (۶۴ متر) رسیده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا می‌گوید نزدیک شدن “ستیزه‌جویانه” شناور سپاه باعث شده قایق رانگل برای اجتناب از برخورد، مجبور به تغییر مسیر شود و پنج بار بوق هشدار خود را به صدا در آورد.

این اتفاق در حالی رخ داده که هر گونه واقعه امنیتی یا نظامی در ارتباط با ایران به دلیل مذاکرات مربوط به بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌های جمهوری اسلامی در وین، با حساسیت ویژه‌ای رصد می‌شود.

نیروی دریایی ارتش آمریکا درباره واقعه اخیر گفته است که قایق‌های سپاه بعد از حدود سه ساعت هشدار و مانورهای تدافعی شناورهای آمریکایی از محل دور شده‌اند.

ناوگان پنجم اقدامات نیروی دریایی سپاه را “ناامن وغیر حرفه‌ای” خوانده و هشدار داده است که چنین تحرکاتی “خطر اشتباه محاسباتی و برخورد را افزایش می‌دهد و سازگار با کنوانسیون‌های شناخته‌شده جهانی درباره مقررات بین‌المللی اجتناب از برخورد دریایی نیست.”

در این بیانیه گفته شده که نیروی دریایی آمریکا با حفظ هوشیاری و عملکرد حرفه‌ای، حق دفاع از خود را محفوظ می‌داند.

نیروی دریایی سپاه که تامین امنیت خلیج فارس را بر عهده دارد، پیش از این بارها “رفتارهای غیرحرفه‌ای نیروی دریایی تروریست آمریکا در خلیج فارس” را باعث تهدید امنیت و آرامش منطقه دانسته است.

ایران حضور آمریکا در منطقه را غیر موجه و غیر قانونی می‌داند و خواهان خروج تمام نیروهای آمریکایی از منطقه است.