نشریه آمریکایی نیوزویک در یک گزارش اختصاصی می‌نویسد که ایران به تازگی برای شورشیان حوثی در یمن پهپادهای «انتحاری» از نوع «شاهد-۱۳۶» فرستاده است.

نیوزویک روز چهارشنبه، ۲۴ دی، نوشت که تصاویر دیده‌شده توسط این نشریه و تأییدشده توسط یک متخصص که فعالیت‌های ایران را در منطقه دنبال می‌کند، حاکی است جمهوری اسلامی پهپادهای «شاهد-۱۳۶» را به منطقه تحت کنترل انصارالله (حوثی‌ها) در استان الجوف در شمال یمن فرستاده است.

این کارشناس که نخواسته نامش فاش شود به نیوزویک گفت: «آنها به منظور حمله علیه اهداف مختلفی که در بُرد خود دارند، در حال استقرار این هواپیماهای بدون سرنشین و فرستادن شماری از آنها به مناطق جلوتر هستند.»

در روزهای اخیر ایالات متحده تصمیم گرفت تا گروه حوثی‌ها را به «فهرست گروه‌های تروریستی» اضافه کند؛ تصمیمی که قرار است رسماً در روز آخر کاری دولت دونالد ترامپ اعمال شود، یعنی یک روز پیش از مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس ‌جمهور منتخب، در ۲۰ ژانویه (یکم بهمن).

مقامات حوثی در قبال این تصمیم دولت ترامپ حالتی ستیزه‌جویانه به خود گرفته و محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب این گروه، در توئیتر خود نوشته است که «ما ترسی [از این اقدام] نداریم.»

گروه حوثی‌ها که همچنین با نام انصارالله شناخته می‌شوند، شمال یمن را در اختیار دارد آمریکا جنبش حوثی یمن را به «فهرست سازمان‌های تروریستی» اضافه می‌کند

در ایران نیز سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است این اقدام «محکوم به شکست» است و ایالات متحده در نهایت باید با حوثی‌ها وارد مذاکره شود.

در همین حال، در میانه تنش چشمگیر در روابط جمهوری اسلامی با آمریکا و کشورهای عربی، ایران روز چهارشنبه، ۲۴ دی‌ماه، رزمایش خود در دریای عمان و در نزدیکی اقیانوس هند را آغاز کرد.

ایران اعلام کرده که در این رزمایش از دو کشتی جنگی جدید «زره» و «مکران» استفاده خواهد کرد.

طی هفته‌های گذشته ایران مانورهای نظامی در خلیج فارس را افزایش داده است. روز شنبه سپاه پاسداران رزمایش دریایی در خلیج فارس انجام داد و هفته قبل آن مانور پهپادها در نیمی از کشور به اجرا گذاشته شد.

اخیراً بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۵۲ نیروی هوایی ایالات متحده در مرزهای آبی ایران به پرواز درآمدند و اول دی‌ماه نیز زیردریایی اتمی یواس‌اس جورجیا با عبور از تنگه هرمز وارد خلیج فارس شد