حدود ۱۰ ماه پس از ترور محسن فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و دانشمند ارشد هسته‌ای ایران، در عملیاتی که رئیس وقت موساد به طور تلویحی نقش اسرائیل در آن را تایید کرد، روزنامه نیویورک تایمز جزییات جدیدی را از رویدادهای پشت پرده این عملیات و برخورد دولت وقت دونالد ترامپ با آن فاش کرده است.

این روزنامه آمریکایی روز شنبه ۲۷ شهریور نحوه استفاده از تیربار هوشمند از راه دور را در «مرکز عملیات» که «هزاران کیلومتر» از محل ترور دور بود، شرح داده و نوشته است که قطعات مختلف آن تیربار اتوماتیک که با هوش مصنوعی فعال و در خاک ایران مونتاژ و آماده فعالیت شد.

محسن فخری‌زاده که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسرائیل، دو سال و نیم پیش از ترور او، نامش را به عنوان «پدر بمب هسته‌ای ایران» ذکر کرده و گفته بود که «این نام را به خاطر بسپارید»، روز هفتم آذر سال ۱۳۹۹ هنگام رانندگی با خودرویش در جاده آبسرد در حومه تهران کشته شد.

هر چند ایران ترور شماری از دانشمندان و مقامات دیگر خود در بیش از ده سال گذشته را به اسرائیل نسبت داده، اما محسن فخری‌زاده، ارشدترین مقام ایرانی است که تاکنون در عملیات منتسب به موساد اسرائیل کشته شده است.

یوسی کوهن، رئیس وقت موساد، اواخر بهار امسال تنها چند روز پس از پایان کارش در این مقام، در گفت‌وگو با شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل، به طور تلویحی تایید کرد که موساد در این رخداد دست داشته است.

به نوشته نیویورک تایمز، هر چند اسرائیل طرح ترور محسن فخری‌زاده را در سال ۲۰۰۹ را متوقف ساخت و مدتی نیز از اقداماتی نظیر آن در ایران خودداری کرد، اما پس از مدتی، برنامه‌ریزی گسترده و دقیقی برای ترور محسن فخری‌زاده انجام داد که در آن از فن‌آوری هوش مصنوعی استفاده شد و آمریکا نیز در جریان طرح قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، برای عملیات ترور تیربار هوشمندی انتخاب شد که ترکیبی از سلاح خودکار ساخت بلژیک از نوع فن مگس بود و سیستم روباتیک پیچیده‌ای به روی آن سوار شد که آن را به اتاق تیربار اتوماتیک موسوم به سنتینل ۲۰ ساخت کارخانه‌های اسلحه‌سازی اسپانیایی اسکریبنو شبیه کرد. بدین ترتیب تیربار نهایی حدود یک تن وزن داشت.