شش سال پس از قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور، برخی گزارش‌ها حاکی از انجام مذاکرات «مستقیم» بین مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، در اوایل ماه آوریل در بغداد بود.

پس از اعلام آن خبر، منابع آگاه نیز گفتند که دور دوم این گفت‌وگوها تا پایان ماه آوریل یا اوایل ماه مه برگزار می‌شود، اما جزئیات دیگری در این باره اعلام نشد.

اکنون روزنامه نیویورک‌تایمز روز شنبه ۱۱ اردیبهشت در گزارشی مربوط به روابط دو کشور از قول «مقام‌هایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود» نوشته است که دو کشور توافق کرده‌اند دور دوم گفت‌وگوها «در ماه مه و احتمالاً در سطح سفرا» برگزار شود.

مقامات ایرانی و سعودی انجام این مذاکرات را به‌طور رسمی تایید یا تکذیب نکرده‌اند. با وجود این، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز ۳۰ فروردین گفت که جمهوری اسلامی از مذاکرات با عربستان استقبال می‌کند.

خبرگزاری فرانسه نیز روز ۳۰ فروردین به نقل از یک مقام عراقی و یک دیپلمات غربی نوشت که در دور اول، هیئت‌های دو کشور به ریاست علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و خالد بن علی الحمیدان، رئیس وزارت اطلاعات عربستان، در بغداد با هم دیدار کرده‌اند.

پس از حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد در دی‌ماه ۹۴، ریاض روابط خود را با تهران قطع کرد. روابط دو کشور در سال‌های اخیر، به‌ دنبال درگیری‌ها در سوریه و یمن و افزایش رقابت‌های منطقه‌ای تیره‌وتار شده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در روزهای اخیر از امیدواری‌اش برای برقراری «رابطه خوب و متمایز» با ایران سخن گفته و سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در واکنش گفته است که تهران از «تغییر لحن» ریاض استقبال می‌کند.