کارشناسان حوزه ضد اطلاعات و اخبار جعلی می‌گویند مأموران حکومت جمهوری اسلامی در چندین ماه اخیر «با هدف ایجاد چنددستگی»، به گروه‌های کوچک واتس‌اپ، کانال‌های تلگرامی و برنامه‌های پیام‌رسان دیگر نفوذ کرده و به‌ویژه فعالان اسرائیلی را هدف گرفته‌اند.

در گزارش مربوط به این خبر که روز چهارشنبه، نهم تیر، در روزنامه نیویورک‌ تایمز منتشر شده آمده است که این «مأموران ایرانی» با ارسال تصاویر و متن‌های تفرقه‌انگیز به دنبال ایجاد دردسر در این گروه‌ها و بدبین کردن کاربران به همدیگر در این جوامع آنلاین بوده‌اند.

در این گزارش، هدف دیگر این «مأموران» برانگیختن احساسات ضد دولتی در اسرائیل و گردآوری اطلاعات مربوط به اعتراضات و سازماندهی فعالان برشمرده شده است.

بنا بر این گزارش، اولین کشف در مورد «این کارزار جمهوری اسلامی ایران» توسط شرکت «فیک‌ریپورتر» (FakeReporter)، یک گروه ناظر اطلاعاتی اسرائیلی، صورت گرفته است.

نیویورک‌ تایمز می‌نویسد این امر نشان می‌دهد که دولت‌هایی مثل جمهوری اسلامی برای اقدامات ضداطلاعاتی خود به مقیاس کوچک‌تر روی آورده‌اند تا از این طریق اقداماتشان از دید شرکت‌های بزرگ فناوری دور بماند.

به نوشته این روزنامه، از آنجا که در بسترهایی نظیر واتس‌اپ و تلگرام، فقط فرستندگان و گیرنده‌ها می‌توانند آنچه را در مورد آن بحث شده ببینند، کمپین‌های اشاعه اطلاعات نادرست از سوی ایران تاکنون از نظر شرکت‌های فناوری و مقامات پنهان مانده بود.