داداگاهی در فرانسه نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه، را به اتهام تلاش برای رشوه دادن به یک قاضی و اعمال نفوذ مجرم شناخت. او به سه سال زندان محکوم شده است که دو سال آن تعلیق می‌شود.

با تعلیق دو سال حبس از مجموع سه سال حکم آقای سارکوزی، بعید است که او عملا دوران حبسش را در زندان بگذراند. در فرانسه عموما مجازات‌های زندان بالای دو سال به اجرا در می‌آید.

او متهم شده بود به اعمال نفوذ و اینکه در پرونده‌ حقوقی مربوط به “تامین غیرقانونی هزینه‌های مبارزات انتخاباتی‌اش” به قاضی رسیدگی کننده پیشنهاد رشوه و مقام داده است. گفته شده بود که قرار بود آقای سارکوزی در ازای فعالیت‌های این قاضی، به او کمک کند تا در شغل خود در موناکو مقامی بالاتر به دست آورد.

آقای سارکوزی این اتهامات را رد کرده بود.

اقای سارکوزی پیشتر متهم بود که بیش از بودجه مجاز در تبلیغات انتخاباتی خرج کرده است، اما با پنهان کردن بخشی از هزینه‌ها می‌خواسته این مساله را پنهان کند.

شنود مکالمه‌های تلفنی آقای سارکوزی و قاضی پرونده بودجه تبلیغات در کانون پرونده جدید قرار گرفت.

آقای سارکوزی بین سال‌ها ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ رئیس جمهور فرانسه بود،

او علاوه پر پرونده مالی مربوط به هزینه‌های مبارزات انتخاباتی‌ با پرونده‌های دیگری هم مواجه است از جمله دریافت میلیون‌ها یورو از معمر قذافی دیکتاتور پیشین لیبی برای تامین بودجه تبلیغات انتخاباتی‌اش.

اخیرا نیز نام آقای سارکوزی با تحقیقات پرونده‌ دیگری درباره نفوذ روسیه نیز گره خورد.

نیکولا سارکوزی در سال ۲۰۰۷ به ریاست جمهوری فرانسه رسید، اما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ شکست خورد. او در انتخابات درون حزبی برای رسیدن به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ هم شکست خورد