نیکی هیلی: سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، و جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید

۳

نیکی هیلی: معترضان می‌دانند هیچ چیزی با ارزش‌تر از آزادی نیست

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، روز پنجشنبه با ستایش از خیزش سراسری در ایران گفت که معترضان می‌دانند هیچ چیزی با ارزش‌تر از آزادی نیست.

نیکی هیلی در توئیتی نوشت: «با سپری شدن نزدیک به یک ماه از این اعتراضات، ایرانی‌ها همچنان در خیابان‌ها هستند- نه فقط برای مهسا امینی، بلکه همچنین برای بسیاری از جان‌هایی که رژیم گرفته است».

او افزوده است: «آن‌ها (معترضان) می‌دانند که هیچ چیزی با ارزش‌تر از آزادی نیست و جان خود را برای آن می‌دهند. من از مبارزه‌شان علیه آیت‌الله‌ها حمایت می‌کنم».

کربی: آمریکا در تلاش برای دسترسی مردم ایران به اینترنت است

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه گفت که صنعت فناوری ایالات متحده آمریکا تماما در تلاش است تا دسترسی به اینترنت را برای کاربران در ایران فراهم کند.

پیشتر، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز گفته بود که در دیدار مجازی با تعدادی از شرکت‌های اینترنتی از آن‌ها خواسته است تا از مجوز تازه دولت جو بایدن برای ارائه خدمات و ابزارهای ارتباطی اینترنتی به مردم ایران استفاده کنند.

روز چهارشنبه، تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران در شرایطی ادامه یافت که بنا بر اعلام نت‌بلاکس، سازمان غیردولتی ناظر بر اینترنت جهانی، جریان انتقال داده‌ها در اینترنت کشور در روز ۲۰ مهر به «یک‌چهارم» جریان عادی خود رسید.

با تداوم اعتراضات سراسری در ایران و اختلال «عمدی» در اینترنت شهرهای مختلف از سوی جمهوری اسلامی، گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا در نامه‌ای به وزیر خزانه‌داری از او خواسته بودند با درخواست ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران فورا موافقت کند.

در پی این درخواست، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز اول مهر اعلام کرد که مجوز گسترش خدمات اینترنتی را برای ایرانیان صادر کرده است.

با وجود این، آقای ماسک گفته است که برای استفاده کاربران ایرانی از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، ترمینال‌های ویژه‌ای باید در داخل کشور مستقر شوند.