چندین کشور غربی اعلام کردند تحریم‌های تازه‌ای را به اتهام نقض حقوق اقلیت عمدتا مسلمان اویغور در چین، علیه مقام‌های این کشور وضع کرده‌اند.

دولت چین اویغورها را در اردوگاه‌هایی در منطقه سین‌کیانگ در شمال شرق این کشور نگه می‌دارد و به شکنجه آزار جنسی و وادار کردن آنها به کار اجباری متهم است.

تحریم‌های تازه علیه چین در اقدامی هماهنگ از سوی اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا و آمریکا اعلام شده است.

دولت چین با تحریم چند مقام و نهاد اتحادیه اروپا به این اقدام غربی‌ها واکنش نشان داده است.

چین آزار اویغورها را را رد می‌کند و مدعی است که اردوگاه‌های سین‌کیانگ محل “بازآموزی” برای مقابله با تروریسم است.

اما دامنیک راب، وزیر خارجه بریتانیا گفت که آزار مسلمانان اویغور “یکی از بدترین بحران‌های حقوق بشری زمان ماست” که جامعه جهانی “نمی‌تواند روی از آن برگرداند.”

اتحادیه اروپا از زمان سرکوب اعتراض‌های میدان تیان‌آن‌من در سال ۱۹۸۹ میلادی تحریم تازه‌ای در ارتباط با نقض حقوق بشر علیه چین وضع نکرده بود. در واقعه میدان تیان‌آن‌من نظامیان چین به سوی معترضان طرفدار دموکراسی تیراندازی کردند.

درباره تحریم‌های تازه چه می‌‌دانیم؟

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود شدن اموال، مقام‌های ارشد منطقه سین‌کیانگ را هدف می‌گیرد که متهم به آزار و اذیت اویغورها هستند.

گروه‌های فعال حقوق بشر می‌گویند چین بیش از یک میلیون نفر از اویغورها و اقلیت‌های مسلمان دیگر را در سین‌کیانگ در بازداشت نگه داشته است.

دولت چین به عقیم کردن اجباری زنان اویغور و جدا کردن آنها از فرزندان و خانواده‌شان متهم شده است.

بی‌بی‌سی در تحقیقات خود به شواهد دست اولی از کار اجباری، تجاوز سیستماتیک، آزار جنسی و شکنجه بازداشت شدگان دست یافته است.

چن مینگ‌گوو، مدیر اداره امنیت عمومی سین‌کیانگ، از جمله تحریم‌شدگان است که از سوی اتحادیه اروپا به “نقض جدی حقوق بشر” متهم شده است.

وانگ مینگ‌شان و وانگ جون‌ژنگ از مقام‌های ارشد چینی و شو هیلون، رئیس سابق منطقه سین‌کیانگ هم در میان تحریم‌شدگان هستند.

نام چن کوانگو، بالاترین مقام کنونی این منطقه در فهرست تحریم‌ها دیده نمی‌شود.

دولت چین می‌گوید این تحریم‌ها “هیچ اساسی جز دروغ و اطلاعات و اخبار ساختگی ندارد.”

چین گفته در واکنش ۱۰ مقام و چهار نهاد اتحادیه اروپا را تحریم می‌کند که “به شدت به حاکمیت و منافع چین آسیب زده‌اند و شرورانه اطلاعات دروغ و گمراه‌کننده منتشر کرده‌اند.”