درحالی که دولت ها سعی دارند شهروندان خود و همکاران افغان آنها را از کابل خارج کنند، صحنه های پرهرج و مرجی در اطراف فرودگاه بین المللی این شهر گزارش شده است.

گزارش می شود پیکارجویان طالبان که مسیر فرودگاه را در کنترل خود دارند برای متفرق کردن جمعیتی که به طرف فرودگاه می رفت تیر هوایی شلیک کرده اند.

دولت آمریکا می گوید از طالبان انتظار دارد به افغان هایی که می خواهند این کشور را ترک کنند اجازه عبور ایمن بدهد.

وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: “ما گزارش هایی دیده ایم از این که طالبان، برخلاف بیانیه های رسمی و علیرغم دادن تعهد به دولت آمریکا، مسیر حرکت افغان هایی که می خواهند کشور را ترک کنند را هنگام رفتن به فرودگاه سد می کند.”

به گفته خانم شِرمَن مقام های آمریکایی مستقیما با طالبان در تماس هستند “تا روشن کنند که ما انتظار داریم اجازه دهند همه شهروندان آمریکایی، همه شهروندان کشورهای ثالث، و همه افغان هایی که مایلند کشور را ترک کنند این کار را در امنیت و بدون مزاحمت انجام دهند.”

همزمان جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه ای بی سی نیوز گفته است که آمریکا به خارج کردن همه آمریکایی ها از افغانستان متعهد است حتی اگر به معنی تمدید ماموریت نظامی ورای ۳۱ اوت باشد.

رئیس جمهور آمریکا گفت که تمرکز او بر کامل کردن ماموریت آمریکا تا روز ۳۱ اوت است، اما در پاسخ به سوال های مکرر جورج استفانوپولوس مجری این شبکه اذعان کرد که تخلیه همه آمریکایی ها ممکن است زمان بیشتری ببرد.

کمک سربازان به زنی که در اثر گرمازدگی در فرودگاه کابل غش کرد
بسیاری از کسانی که سعی دارند کابل را ترک کنند با شرایط دشواری روبرو شده اند

در ۲۴ ساعت گذشته حدود پنج هزار نفر از طریق این فرودگاه افغانستان را ترک کرده اند. کنترل فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل هم اکنون در دست سربازان آمریکایی است که برای این کار مستقر شده اند.

نیروهای طالبان روز یکشنبه وارد کابل شدند و عملا کنترل افغانستان به دست آنها افتاد.

یک مقام غربی به خبرگزاری رویترز گفت که اوضاع فرودگاه “کاملا متلاطم و هرج و مرج زده است”

هزاران نفر از جمله افغان هایی که به ماموریت تحت هدایت آمریکا در دو دهه گذشته کمک کرده اند برای خروج از این کشور تقلا می کنند.

گزارش می شود که پیکارجویان افغان که در اطراف فرودگاه مستقر هستند به افغان هایی که مدارکی ندارند اجازه ورود نمی دهند. با این حال به گفته مقام های آمریکایی به کسانی که گذرنامه آمریکایی دارند اجازه عبور داده می شود.

افتادن کنترل کابل به دست این گروه تندرو اسلام گرا در روز یکشنبه باعث شوک و غافلگیری دولت های غربی شده است.

ده ها هواپیما از ۱۵ کشور به کابل اعزام شده تا به روند تخلیه شهروندان خود کمک کند. در ساعات اخیر هواپیماهایی از آمریکا، فرانسه، هلند، آلمان، اسپانیا و بریتانیا از کابل پرواز کرده اند.

ارتش آمریکا که مسئولیت حفاظت از باند فرودگاه و کنترل برج مراقبت را به عهده گرفته، می گوید قصد تخلیه بیش از ۳۰ هزار نفر تا پایان ماه را دارد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون روز چهارشنبه گفت نیروهای آمریکایی در طول شب برای کنترل جمعیت تیراندازی کردند اما کسی زخمی نشد.

فرودگاه فرانکفورت
گروهی از افغان ها و آلمانی ها سه شنبه وارد فرودگاه فرانکفورت شدند

به گفته او ۴۵۰۰ سرباز درحال حاضر در فرودگاه مستقرند اما صدها نفر دیگر قرار است در ساعات آینده وارد شوند.

او گفت که آمریکا می کوشد ظرفیت خروج روزانه بیش از پنج هزار نفر در روز را فراهم کند: “ما وظیفه داریم بیشترین تعداد ممکن را از افغانستان خارج کنیم.”

به گزارش خبرگزاری فرانسه حدود ۱۱ هزار شهروند آمریکا در این کشور هستند. در ۲۴ ساعت گذشته دو هزار نفر توسط آمریکا تخلیه شده اند که شامل ۳۲۵ آمریکایی می شود.

فرانسه، آلمان، اسپانیا، لهستان و جمهوری چک جملگی گفتند که شماری از شهروندان خود و شهروندان افغانستان را با موفقیت خارج کرده اند.

لوری بریستو سفیر بریتانیا گفت حدود ۷۰۰ شهروند بریتانیایی و افغان هم روز سه شنبه با هواپیما کابل را ترک کردند و بریتانیا “تلاش می کند این روند را در چند روز آینده تسریع کند.”

یک امدادگر بریتانیایی گفت که بعد از خروج احساس آسودگی می کند. کیتی شوالیر به خبرگزاری “پی ای” گفت: “باندها پر از خانواده های افغان بود که امیدوارند به نوعی راه خروج پیدا کنند.”

با شکل گیری این بحران درخواست از کشورهای غربی برای کمک به اسکان مجدد پناهندگان افغان بالا گرفته است.

جوسپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه گفت: “ما نمی توانیم (همکاران افغان را) به حال خود رها کنیم و هرچه در توان داریم برای فراهم کردن سرپناه برای آنها انجام می دهیم.”

با این حال هورست سیهوفر وزیر کشور آلمان از جمله مقام هایی در اروپا بود که نسبت به سرازیر شدن سیل پناهندگان از افغانستان هشدار داد و گفت ممکن است چیزی میان ۳۰۰ هزار نفر تا پنج میلیون نفر رهسپار اروپا شوند.