گزارش‌ها حاکی است در پی سقوط کابل و تصرف آن به‌دست طالبان، در حالی که هزاران شهروند این کشور به امید خروج از کشور در باندهای فرودگاه کابل تجمع کرده‌اند، روز دوشنبه ۲۵ مرداد همه پروازهای مسافری از این فرودگاه لغو شده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، دست‌کم ۵ نفر نیز در ازدحام جمعیت برای سوار شدن به یکی از هواپیماها جان خود را از دست داده‌اند.

در ویدئوهای ارسالی از این فرودگاه، صحنه‌هایی از هرج و مرج در باند فرودگاه دیده می‌شود و سربازان آمریکایی حاضر در محل برای برقراری نظم ناچار به شلیک هوایی شده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، هزاران نفر در تلاش‌اند از پلکان سالن فرودگاه خود را به هواپیماهای پارک‌شده در باند برسانند و افرادی که با موفقیت از پله‌ها بالا رفته‌اند به دیگران کمک کردند تا بالا بیایند، در حالی که برخی از آنها از نرده‌های پله با دستان خود آویزان بودند.

در ویدئوهای دیگر، تلاش جمع زیادی از مردم برای ورود به یک هواپیما از طریق پلکان سیار دیده می‌شود و برخی تصاویر دیگر حاکی از جان باختن برخی افراد در این تلاش است.

برخی تصاویر نیز نشان می‌دهد که صدها نفر بر روی باند در کنار یکی از هواپیماهای نیروی هوایی آمریکا که قصد برخاست دارد، می‌دوند و برخی از افراد نیز بر گوشه بال این هواپیمای در حال حرکت نشسته‌اند. برخی ویدئوها نیز حاکی از افتادن شماری از این افراد از ارتفاع زیاد پس از برخاستن این هواپیما است.

گزارشی از خبرگزاری فرانسه حاکی از ترس و وحشت شمار زیادی از خانواده‌ها و کودکانشان در محل فرودگاه است که بسیاری از آنها به این خاطر که افرادی از خانواده‌شان در ادارات دولتی افغانستان شاغل بوده یا در مشاغل مرتبط با نیروهای خارجی کار کرده‌اند، از خشونت طالبان نسبت به خود می‌ترسند.

عبدالغنی برادر، بنیان‌گذار طالبان در پیامی از جنگجویان خود خواسته است که پس از به دست گرفتن کنترل شهر «نظم و انضباط خود» را حفظ کنند، اما مشخص نیست پیکارجویان طالبان تا چه اندازه از این پیام پیروی کرده‌اند.

گروه طالبان بامداد دوشنبه نیز در پیامی دیگر گفته است که مانع بازگشت افرادی که تصمیم بگیرند از فرودگاه به منازل خود بازگردند نمی‌شود.

روز یک‌شنبه وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه مشترک با وزارت دفاع این کشور از افزایش نیروهای نظامی خود تا شش هزار تن در افغانستان خبر داد.

وزارتخانه‌های امور خارجه و دفاع آمریکا در بیانیه مشترک خود گفته‌اند تأمین امنیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در کابل و نیز کنترل برج مراقبت و مدیریت پروازها را نظامیان آمریکایی را بر عهده خواهند گرفت.

در همین حال، بیشتر از ۶۰ کشور جهان با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار برقراری امکان خروج امن شهروندان خارجی از افغانستان شده‌اند.

به گزارش وزارت خارجه ایالات متحده، کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، بریتانیا، آلمان، شیلی و قطر در بیانیه مشترک خود با اعلام آمادگی برای کمک به مردم افغانستان، آنها را سزاوار زندگی در امنیت و عزت دانستند.

بر اساس این بیانیه، کسانی که در سراسر افغانستان در قدرت هستند، مسئول حفاظت از جان و مال شهروندان هستند و باید فوراً نسبت به برقراری امنیت و نظم عمومی اقدام کنند.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که در حال حاضر اکثر دیپلمات‌های غربی کابل را ترک کرده‌اند و فقط برخی از پرسنل پشتیبانی در این شهر باقی مانده‌اند.

در حالی که خبر می‌رسد اکنون تمامی شرکت‌های هواپیمایی از پرواز در حریم هوایی افغانستان خودداری کرده و پروازهای خود را از فراز ایران و دیگر کشورها انجام می‌دهند، شرکت هواپیمایی ترکیه بامداد دوشنبه اعلام کرد که این شرکت از همین روز پروازهایی را برای بیرون بردن مسافران از کابل به مقصد این شهر از سر خواهد گرفت.