ایالات متحده آمریکا، درپی افزایش میزان ابتلا به کووید-۱۹ در ژاپن، نسبت به سفر به این کشور هشدار داده است؛ این درحالی است که چند هفته مانده به شروع بازی‌های المپیک بررسی‌های دقیق در مورد این وضعیت در جریان است.

اما مقامات المپیک آمریکا گفته‌اند که اطمینان دارند ورزشکاران آنها می‌توانند “در ایمنی” در این بازی‌ها شرکت کنند.

ژاپن در حال حاضر ورود بیشتر مسافران به کشور را ممنوع کرده است.

برای مدتی طولانی، میزان ابتلا به کووید در ژاپن در سطح پایینی بود، اما اکنون این کشور شاهد موج تازه ای از شیوع بیماری است، به طوری‌ که سیستم بهداشتی در بعضی شهرها را تحت فشار قرار داده است.

ژاپن تا کنون بیش از ۷۰۰ هزار مورد ابتلا و ۱۲ هزار مورد مرگ ناشی از ویروس کرونا را ثبت کرده است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (سی دی سی) گفته است که “مردم باید از هر سفری به این کشور خودداری کنند”؛ این مرکز هشدار داده است که در”وضعیت فعلی ژاپن، حتی مسافرانی که کاملا واکسینه شده‌اند ممکن است در معرض ابتلا و گسترش شیوع سویه‌های کووید باشند”.

المپیک

عمدتا به دلیل وضعیت همه‌گیری در جهان، آمریکا در حال حاضر ۱۵۱ کشور را در فهرست سطح چهار، یعنی بالاترین سطح هشدار، قرار داده است؛ از جمله بیشتر کشورهای اروپایی که مسابقات ورزشی را تحت محدودیت‌های ویژه کووید برگزار می‌کنند.

ژاپن در حال حاضر، به دلیل نگرانی از سویه‌های جدید ویروس کرونا، به هیچ گردشگر یا مسافر تجاری اجازه ورود نمی‌دهد. این ممنوعیت ژاپن شامل افرادی هم می‌شود که از آمریکا هستند “مگر اینکه شرایط استثنایی وجود داشته باشد”.

بخش‌های زیادی از ژاپن اکنون در وضعیت اضطراری قرار دارند تا به مقامات منطقه‌ای اختیار بیشتری برای اجرای محدودیت‌های همه‌گیری بدهند.

با وجود افزایش بحران همه گیری، مسابقات المپیک توکیو، پس از تعویق در سال گذشته، قرار است در ۲۳ ژوئیه برگزار شوند.

افکار عمومی در ژاپن مخالف برگزاری این مسابقات است، اکثر مردم خواستار لغو این بازی‌ها یا تعویق مجدد آن هستند. کمیته بین‌المللی المپیک (آی او سی) هر دو گزینه را رد کرده است.