با توقف موقت گفتگوهای هسته‌ای، اروپا و آمریکا هشدار دادند که مهلت رسیدن توافق به پایان خود نزدیک شده است.

پس از اینکه امروز اعلام شد به درخواست ایران مذاکرات ده روز متوقف شده، انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی گفت: “ما چند ماه وقت نداریم، فقط چند هفته برای رسیدن به توافق وقت داریم.”

او اظهار امیدواری کرد مذاکرات امسال (میلادی) از سر گرفته شوند. زمان ازسرگیری گفتگوها رسما مشخص نشده اما به ۲۷ دسامبر (ششم دی) به عنوان تاریخ احتمالی اشاره شده است.

در همین حال بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور اروپایی حاضر در گفتگوها در بیانیه‌ای از توقف مذاکرات اظهار “تاسف” کردند و گفتند: “در ۲۴ ساعت گذشته پیشرفت‌های فنی حاصل شده اما این فقط ما را به جایی می‌برد که در ماه ژوئن می‌باید بودیم.”

اشاره آنها به توافق دیروز ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعویض دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای کرج است.

انریکه مورا

منبع تصویر، GETTY IMAGES

انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در گفتگوهای هسته‌ای با ایران

در همین حال رویترز به نقل از یک مقام دولت آمریکا که نامش را فاش نکرد نوشت تا اینکه ایران برای تولید یک بمب اتمی به اندازه کافی اورانیوم غنی شده داشته باشد، زمان “کوتاهی” مانده و این “هشداردهنده” است.

او همچنین به رویترز گفت آندریا گکی مدیر دفتر اموال خارجی وزارت دارایی آمریکا چند روز پیش در امارت متحده از شرکت‌های خصوصی خواسته تحریم‌های ایران را دور نزنند در “غیر این صورت به شدت زیر نظر آمریکا خواهند بود و برایشان تبعات خواهد داشت.”

هشدار ایران

خبرگزاری نورنیوز که گفته می‌شود نظر شورای امنیت ملی ایران را منعکس می‌کند به نقل از یک “مقام مطلع امنیتی” اسرائیل را متهم کرد با توجه به “روند نسبتا موفق مذاکرات وین”، ممکن است قصد “شرارت” و “ضربه زدن به گفتگوها” را داشته باشد، از این رو، نیروهای نظامی و امنیتی برای مقابله با آن “سطح آمادگی‌های ضروری را بالاتر خواهند برد.”

نورنیوز به نقل از این مقام نوشت اسرائیل “شریک راهبردی آمریکا و کشورهای غربی” در گفتگوهای هسته‌ای است و “هرگونه اقدام شرارت‌بار علیه تاسیسات هسته‌ای ایران” بر همکاری‌های ایران با آژانس “تاثیر منفی و بازدارنده” خواهد داشت.

ایران بارها اسرائیل را به “خرابکاری” در تاسیسات هسته‌ای و “ترور دانشمندان هسته‌ای” متهم کرده است. اسرائیل به این اتهام‌ها واکنش رسمی نشان نمی‌دهد اما رسانه‌ای این کشور و کشورهای دیگر به نقش “موساد” در این موارد اشاره می‌کنند. یکی از آخرین موارد “خرابکاری” در دروبین‌های نظارت در تاسیسات هسته‌ای کرج بوده است.

بنابر گزارش‌ها، ایران هم اقدامات مشابهی انجام داده است و در آخرین مورد دیروز یک شرکت امنیت سایبری در اسرائیل گفت هکرهای ایرانی در دو روز قبل به هفت هدف در اسرائیل حمله کردند اما این تلاش‌ها خنثی شدند.

ایران به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

علی باقری کنی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

علی باقری کنی نماینده ایران در مذاکرات هسته‌ای

آینده ‘مبهم’ گفتگوهای هسته‌ای

یک سال پس از اینکه دولت دونالد ترامپ در اردیبهشت سال ۹۷ یکطرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی را اعمال کرد، ایران در پنج مرحله تعهدهای برجامی‌اش را کنار گذاشت و غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالا را شروع کرد.

ایران اکنون اورانیوم را با خلوص ۵، ۲۰ و ۶۰ درصد غنی می‌کند و می‌گوید این اورانیوم برای مصارف غیرنظامی مثل صنایع دارویی است.

آمریکا اخیرا ایران را متهم کرد مشغول برنامه‌ریزی برای غنی‌سازی ۹۰ درصدی است.

ایران همواره تاکید کرده برنامه هسته‌ایش برای مصارف غیرنظامی است اما کشورهای غربی این را قبول ندارند.

محل برگزاری گفتگوهای هسته‌ای در وین

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، محل برگزاری گفتگوهای هسته‌ای در وین

مذاکرات ایران و پنج کشور چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان برای احیای برجام در دولت حسن روحانی بجایی نرسید و در همان ژوئن که اتحادیه اروپا به آن اشاره می‌کند متوقف شد.

پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، وزارت خارجه ایران تا مدتی می‌گفت عجله‌ای برای مذاکره ندارد و علی باقری کنی معاون وزیر خارجه که از طرف ایران مسئول گفتگوهاست به مذاکرات دو جانبه با انریکه مورا و نمایندگان دیگر کشورها ادامه داد.

اکنون دو هفته مذاکرات رسمی در وین به نتیجه‌ای نرسیده و فعلا متوقف شده است.

ایران می‌گوید تا تحریم‌های آمریکا کاملا برداشته نشوند موضوعی برای مذاکره وجود ندارد و آمریکا و اروپا می‌گویند “خواسته‌های حداکثری” ایران راه را برای رسیدن به توافق بسته است.