هشدار اسلام‌آباد به تهران در پی حمله سپاه به خاک پاکستان؛ مقامات دو کشور در سوئیس دیدار کردند

8

اسلام‌آباد در بیانیه‌ای شدیداللحنی با محکوم کردن اقدام ایران در حمله موشکی و پهپادی به پایگاه‌های گروه جیش‌العدل در داخل خاک پاکستان، آن را «نقض حریم هوایی» خود توصیف کرد و در مورد پیامدهای آن هشدار داد.

وزارت خارجه پاکستان در ساعات اولیه روز چهارشنبه ۱۷ ژانویه در بیانیه‌ای هشدار داد که نقض حریم هوایی پاکستان «کاملا غیرقابل قبول» بوده و می‌تواند «عواقب جدی» به دنبال داشته باشد. بر اساس اعلام وزارت خارجه پاکستان، در جریان حمله ایران، دو کودک کشته شده‌اند.

خبرگزاری‌های ایران شامگاه سه‌شنبه ۱۶ ژانویه خبر دادند که سپاه پاسداران ایران دو مقر متعلق به گروه جیش‌العدل در خاک پاکستان را هدف قرار داده است. ایران و چندین دولت غربی از جمله آمریکا گروه جیش‌العدل را یک گروه تروریستی می‌دانند.

جیش‌العدل پیشتر حملاتی را علیه نیروهای مرزبانی ایران در منطقه مرزی با پاکستان انجام داده است.

حمله موشکی و پهپادی به دو پایگاه گروه ‌«جیش العدل» در خاک پاکستان در حالی انجام شده است که روز پیش از آن، سپاه پاسداران ایران اهدافی را در عراق و سوریه هدف حملات هوایی قرار داده بود.

پاکستان در بیانیه خود بدون اشاره به محل فرود موشک‌ها و ماهیت نقض حریم هوایی این کشور، خبر داد که با احضار رئیس نمایندگی ایران در اسلام‌آباد به وزارت خارجه، اعتراض خود را به تهران اعلام کرده است.

اما پایگاه خبری «نورنیوز»، وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد مقرهای گروه جیش‌العدل در ایالت بلوچستان پاکستان هدف حمله قرار گرفته‌اند.

اسلام آباد در بیانیه خود مسئولیت عواقب این حمله را متوجه ایران دانست و اعلام کرد که این اقدام علیرغم وجود چند کانال ارتباط دیپلماتیک با ایران انجام شده است.

همزمان با انتشار خبر حمله موشکی و پهپادی ایران به مقرهای گروه جیش‌العدل در خاک پاکستان، خبرگزاری‌های دولتی ایران از دیدار وزیر خارجه این کشور با نخست وزیر موقت پاکستان در حاشیه اجلاس داووس خبر دادند.

بنا به گزارش این خبرگزاری‌ها، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در دیدار با انوار الحق، نخست‌وزیر دولت موقت پاکستان، موضوع مبارزه با تروریسم را از موضوعات‌ مهم مورد توجه دو کشور دانسته و بر لزوم پیگیری اجرای تفاهمات گذشته در این زمینه تأکید کرده است.

همچنین این حمله موشکی و پهپادی در حالی انجام شده است که روز سه‌شنبه خبرگزاری دولتی ایران از برگزاری تمرینان نظامی مشترک نیروی دریایی ارتش ایران و نیروی دریایی پاکستان در تنگه هرمز و خلیج فارس خبر داده بود.