سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در جریان نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران که به دلیل شیوع ویروس کرونا به‌صورت آنلاین برگزار شد، به شماری از پرسش‌ها درباره تحولات در منطقه خلیج فارس پاسخ داد.

حرکت زیردریایی اسرائیل به سمت خلیج فارس

بنا بر گزارش ایسنا، او در پاسخ به پرسشی دربارۀ خبر حرکت زیردریایی اسرائیل به سمت خلیج فارس، ضمن اعلام تردید دربارۀ درستی این خبر گفت: «همه می‌دانند خلیج فارس برای ایران چه معنایی دارد، آنها می‌دانند که ایران در حوزه امنیت ملی و دفاعی خود چه سیاستی دارد و می‌دانند که رعایت نکردن خطوط قرمز ایران چه ریسک بالایی را برای آنها به همراه دارد.»

احتمال وقوع جنگ در خلیج فارس

آقای خطیب زاده در پاسخ به سوالی دربارۀ احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران در آخرین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ گفت: «ما به عنوان یک دولت برای هر سناریویی آمادگی داریم و به همه سناریوها فکر می‌کنیم و برای هر سناریویی، پاسخ آماده داریم. امیدواریم ایشان دست از تنش‌آفرینی در آخرین روزهای خود در کاخ سفید دست بردارند و میراث بدتری از خود به جای نگذارند.»

او همچنین خطاب به همسایگان ایران در منطقه خلیج فارس گفت: «ما به صورت روشن گفته‌ایم و هشدار داده‌ایم که مسئولیت عواقب هر گونه توطئه چینی و اقدام شیطنت آمیزی بر عهده آمریکاست و برخی از این شیطنت‌ها و اخبار مرتبط با آن را شنیده‌ایم. به آمریکا و کشورهای همسایه خلیج فارس در این زمینه پیام داده‌ایم که رژیم فعلی آمریکا در روزهای پایانی خود دست به ماجراجویی جدیدی نزند. ما به دنبال تنش در منطقه نبوده و نیستیم اما در دفاع از منافع کشور و منافع خود ذره‌ای تردید نداریم و امیدواریم که در این روزها عقلایی که در واشنگتن وجود دارند بتوانند وضعیت را کنترل کنند و تنش‌زدایی کنند.»