جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، جمعه هشتم اسفند گفته است که پیام حمله به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران این است که اقدامات این کشور بدون پاسخ نخواهد ماند.

جو بایدن که برای بازدید از مناطق آسیب دیده به تگزاس سفر کرده است، در پاسخ به این پرسش که قصد داشتید چه پیامی با حمله به یک هدف در سوریه برای ایران بفرستید؟ گفت: (این‌که) شما نمی‌توانید با مصونیت از مجازات اقدام کنید. مراقب باشید.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون روز گذشته اعلام کرد که ارتش این کشور مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران را در شرق سوریه هدف قرار داده است.

به گزارش رویترز، یک مقام شبه نظامی شیعه عراقی نزدیک به ایران گفته است که در حمله هوایی آمریکا به شرق سوریه در شامگاه پنجشنبه یک پیکارجو کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در همین روز گفته است٬ هدف از حمله به مواضع شبه نظامیان در سوریه، ارسال این پیام به ایران بود که اقدامات این کشور مصون از مجازات نخواهد بود.

آنتونی بلینکن گفت، طی ۱۰ روز گذشته چند بار به نیروهای ما، مواضع ما و به منافع ما حمله شد که به مرگ یک نفر و مجروح شدن منجر شد.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: این خیلی روشن بود که ما می‌بایست هم به این حملات و هم به تهدیدهای موجود پاسخ می‌دادیم.

او همچنین اظهار داشت، ما دست به این اقدام زدیم که مشخص و متناسب بود و همچنین در کاهش توان شبه نظامیان برای تدارک حملات دیگر هم موثر بود.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد، این باید به ویژه برای ایران روشن کرده باشد که اقداماتش علیه نیروهای ما، شرکای ما و منافع ما مصون از مجازات نخواهد ماند.

واکنش ایران و سوریه

وزارت امور خارجه ایران هم پیشتر در روز جمعه حمله آمریکا به مواضع شبه نظامیان شیعه در شرق سوریه را «نقض آشکار حقوق بشر و قوانین بین المللی» دانست و آن را «بشدت محکوم کرد.»

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بیانیه خود گفته است، «این اقدام دولت جدید امریکا را تجاوز آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نقض قوانین حقوق بین الملل» است و «به تشدید درگیری‌های نظامی و بی ثباتی بیشتر منطقه» منجر خواهد شد.

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه ایران در بیانیه خود به نیروهایی که در این حمله هدف قرار گرفتند، اشاره‌ای نکرده است.

وزارت خارجه سوریه هم در بیانیه‌ای حمله هوایی آمریکا به مناطقی در «استان دیرالزور واقع در نزدیکی مرز سوریه با عراق » را محکوم کرده است.

وزارت خارجه سوریه از دولت بایدن خواسته است «از قانون جنگل» پیروی نکند و به قوانین بین الملل متعهد باشد.

در حملات هوایی آمریکا در اوایل بامداد جمعه به وقت محلی، تاسیسات شبه نظامیان شیعه در داخل خاک سوریه و در مرز با عراق هدف قرار گرفت. در این منطقه شبه نظامیان مورد حمایت ایران یک گذرگاه مهم مرزی را در اختیار دارند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون روز گذشته اعلام کرد به طور مشخص این حملات باعث نابودی چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی شد که توسط تعدادی از گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت حکومت ایران از جمله کتائب حزب الله و کتائب سید الشهدا استفاده می‌شدند.

مقامات غربی و برخی مقامات عراقی شبه نظامیان مورد حمایت ایران را به دست داشتن در حملات موشکی مرگبار به پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق طی ماه گذشته متهم می‌کنند.

پنتاگون هم گفته بود، این حمله در پاسخ به حملات راکتی اخیر علیه محل استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل عراق در ماه گذشته صورت گرفته است.

در حملات شامگاه ۲۷ بهمن، شلیک سه راکت به اطراف فرودگاه بین‌المللی اربیل در نزدیکی محل استقرار نیروهای آمریکایی در شمال عراق شلیک شد. در این حمله یک پیمانکار غیر نظامی کشته و یک نیروی نظامی آمریکایی نیز مجروح شد.

رویترز به نقل از یک مقام شبه نظامی شیعه نزدیک به ایران می‌گوید، در حملات هوایی آمریکا مواضع کتائب حزب الله در شرق سوریه و در نزدیکی مرز با عراق هدف قرار گرفته شد.

کتائب حزب الله تایید کرده است که یک پیکارجوی این گروه به نام سلام زاید الشرفی در این حمله کشته شده است.

«کتائب حزب‌الله»[گردان‌های حزب‌الله] یکی از گروه‌های تشکیل دهنده حشد الشعبی است و در بین این گروه‌های شبه نظامی، به جمهوری اسلامی ایران بسیار نزدیک است.

این گروه در سال ۲۰۰۷ از ادغام چند دسته و هیأت مذهبی شیعی در شهر العماره در جنوب عراق پدید آمد و در سال ۲۰۰۹ در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار گرفت.