جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه هنگام بازدید از خرابی های به بار آمده در سیل های مرگبار شمال شرقی این کشور گفته است که توفند آیدا نمایانگر وضعیتی است که تغییر اقلیم به بار می آورد.

او پس از بازدید از محلاتی در ایالت نیوجرسی و کوئینز نیویورک گفت: “تغییر اقلیم تهدیدی وجود برای زندگی ما و برای اقتصاد ماست، تهدیدی که از راه رسیده است. وضع از این بهتر نخواهد شد. اما می توانیم جلو بدتر شدن آن را بگیریم.”

این دومین سفر آقای بایدن در روزهای اخیر به نقاطی است که در طوفان آیدا آسیب دیده اند.

مبارزه با تغییر اقلیم از اولویت های مهم مبارزات انتخاباتی آقای بایدن بوده که آن را در برنامه های دولت خود گنجانده است. با این حال تحقق بخشی از این برنامه ها به قانع کردن کنگره برای تصویب مصوباتی برای بهبود زیرساخت ها بستگی دارد.

او اشاره کرد که آتش سوزی های طبیعی، توفندها (طوفان های فوق استوایی) و سیل بر همه بخش های آمریکا تاثیر گذاشته به طوری که در تابستان امسال بیش از ۱۰۰ میلیون نفر دستخوش شرایط شدید آب و هوایی قرار گرفته اند.

او گفت: “دانشمندان چند دهه است درباره آب و هوای شدید هشدار می دهند… و تغییر اقلیم حالا از راه رسیده و ما آن را در زندگی خود تجربه می کنیم. دیگر وقتی (برای تلف کردن) نمانده.”

او گفت طوفان ها فقط بدتر خواهد شد: “دوستان، ما باید به حرف دانشمندان و اقتصاد دان ها و کارشناسان امنیت ملی توجه کنیم. همه آنها به ما می گویند که وضعیت قرمز است. کشور و جهان در خطر هستند. این حرف اغراق نیست. عین واقعیت است.”

او روز جمعه گذشته از ایالت لوئیزیانا که اولین منطقه در معرض توفند آیدا بود بازدید کرد و قول کمک های فدرال را داد.

مزرعه ولکرست
، خرابی گسترده در یک مزرعه تولید لبنیات در نیوجرسی

آیدا به عنوان یک توفند درجه چهار در سواحل آمریکا در خلیج مکزیک به خشکی رسید و در بخش هایی از لوئیزیانا خرابی به بار آورد. آیدا در ادامه مسیر درحالی که ضعیف تر شده بود اهالی نیویورک و مناطق اطراف را غافلگیر کرد و ۴۷ کشته به جا گذاشت. هنوز برق شمار زیادی از مردم در مناطق طوفان زده وصل نشده است.

فیل مورفی فرماندار نیوجرسی روز سه شنبه گفت عملیات پاکسازی، تعمیر و بازسازی بعد از خرابی های ناشی از سیل و گردباد که “احتمالا نه هفته ها بلکه ماه ها” طول می کشد.

آقای بایدن که برای به تصویب رساندن یک لایحه عظیم تامین بودجه زیرساخت ها از جمله برای ایجاد اقتصادی سبز می کوشد در سخنرانی خود گفت: “این بحرانی برای همه ماست. این فاجعه های طبیعی متوقف نخواهند شد. بلکه فراوانی و شدت آنها بیشتر خواهد شد.”

او پافشاری کرد که نوسازی و تقویت زیرساخت های کشور یک نیاز عاجل است و به تغییرات پیشنهادی از جمله لزوم ایجاد ایستگاه های برق مقاوم در برابر سیل و کاشت خطوط برق در زیر زمین به جای دکل اشاره کرد.

او گفت: “نمی توان آنچه قبلا وجود داشته را دوباره از نو ساخت، چون یک گردباد دیگر، یک بارندگی سیل آسای دیگر باز همین وضعیت را به بار خواهد آورد.”

او افزود: “به نظر من ما در یکی از آن نقاط عطفی هستیم که یا دست به کار می شویم یا به دردسر واقعی می افتیم. بچه های ما دچار مشکلات جدی خواهند شد.”

درحالی که طوفان آیدا در شرق آمریکا خرابی به بار آورده آتش سوزی های بزرگ طبیعی همچنان در غرب آمریکا ادامه دارد.