عیسی کلانتری، رئيس سازمان محیط زیست ایران، با هشدار دوباره درباره بحران آب در ایران گفته است «به مرحله ورشکستگی آبی یعنی بزرگترین معضل کشور رسیده‌ایم».

او که صبح روز دوشنبه، ۱۷ خرداد، در یک نشست خبری سخن می‌گفت، تاکید کرد که واقعیت‌های مربوط به بحران آب «اسفناک‌تر از آن است که مسوولین مربوط به آب در موردش صحبت می‌کنند».

آقای کلانتری با مقایسه آمارهای سه دهه گذشته گفت که سال ۶۷ در ایران به ازای هر نفر « ۲ هزار و ٣٠٠ متر مکعب» آب تجدیدپذیر وجود داشت ولی اکنون در ٧٠ درصد جمعیت کشور، به ازای هر نفر، کمتر از «٧٠٠ متر مکعب آب تجدیدپذیر» وجود دارد.

رئیس سازمان محیط زیست ایران روز ۲۷ اردیبهشت امسال نیز با اشاره به گسترش بحران منابع آب در ایران گفته بود «جنگ آب بین استان ها شروع شده است» و این جنگ «از استان به استان در حال رسیدن از روستا به روستا است».

پیش از او، اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران، از تامین آب آشامیدنی هفت هزار روستای بالای بیش از ۲۰ خانوار کشور با تانکر خبر داده بود.

در یک اظهارنظر دیگر، قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون وزیر نیرو، روز دوشنبه، ۱۷ خرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با اعلام اینکه «در ۵۲ سال گذشته بدترین سال را از نظر بارندگی تجربه می‌کنیم»، از بروز تنش‌های آبی در ۱۵۳ شهر ایران خبر داده است.

او با اشاره به اینکه مخازن سدهای کشور، ۲۸ درصد کسری آب دارند، گفته است «نمی توانیم آب را به ویژه در کشت تابستانه تامین کنیم» و در صورت کاهش مصرف آب، «می‌توانیم برای کشت پاییزه در برخی نقاط کشور تامین آب داشته باشیم».

آقای تقی‌زاده خامسی با اشاره به برخی طرح‌های جبرانی از جمله شیرین کردن آب گفته است قیمت تمام شده آب شیرین شده در برخی نقاط حدود ۹۰۰۰ تومان است، «در صورتی که در قبوض تنها ۴۰۰ تومان از مشترک اخذ می‌شود» و این موضوع باعث عدم استقبال سرمایه‌گذاران شده است.

او از «کسری ۵۰۰ میلیون مترمکعبی آب های زیرزمینی» و «وجود ۳۲۰ هزار چاه غیرمجاز در کشور» به عنوان دیگر مشکلات این حوزه نام برده و گفته است « آب یکی از ابرچالش های آینده جمهوری اسلامی است».

برآورد سال ۲۰۱۹ «موسسه منابع جهان» نشان می‌دهد ایران در صدر کشورهایی‌ست که با یک «بحران فوق‌العاده» در زمینه آب دست به گریبان است و در لبه «روز آخر» قرار گرفته‌، یعنی روزی که منابع آبی در آن ممکن است به پایان برسد. این گزارش ایران را در رده چهارم کشورهای نزدیک به «روز آخر» قرار داده بود.

بی‌آبی و طرح‌های انتقال آب در برخی از استان‌های ایران در سال‌های اخیر بارها باعث برگزاری تجمع و در پی آن درگیری بین مردم و نیروی انتظامی شده است و در برخی مواقع کشاورزان معترض توسط دستگاه قضایی به حبس محکوم شده‌اند.