مهدی طائب،‌ فرمانده قرارگاه عمار و نزدیک به مجتبی خامنه‌ای، فرزند رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه، ۱۰ اردیبهشت، ادعا کرد که «دشمن… فتنه‌ای عجیب را برای انتخابات ۱۴۰۰ تدارک دیده است».

انتشار سخنرانی آقای طائب در خبرگزاری تسنیم همزمان است با انتشار خبرهایی از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات شوراها و همین طور انتشار فایل صوتی وزیر خارجه در دولت حسن روحانی.

در حالی که کمتر از دو ماه به برگزاری سه انتخابات مهم در کشور مانده، مهدی طائب، از منتقدان دولت آقای روحانی، در این سخنرانی با اشاره به عبارت «فتنه اکبر» منسوب به علی خامنه‌ای ادعا می‌کند که «تمام آمریکایی‌ها نشستند و طراحی آتش برای انتخابات ۱۴۰۰ داشتند.»

اطرافیان و حامیان آیت‌الله خامنه‌ای از واژه «فتنه» برای اشاره به اعتراضات گسترده پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ استفاده می‌کنند که نتیجه آن به نفع محمود احمدی‌نژاد اعلام شد و ماه‌ها حکومت را با مشکلات فراوان روبه‌رو ساخت.

مهدی طائب در ادامه سخنرانی خود بدون نام بردن از محمدجواد ظریف به محتوای فایل صوتی مصاحبه او با سعید لیلاز اشاره می‌کند و وزیر خارجه را متهم می‌کند که به آمریکایی‌ها نزدیک است و «دست در دست» جان کری، ‌وزیر خارجه سابق آمریکا، دارد.

او می‌گوید: «آقای وزیر امور خارجه، دنیا و امام‌ زمان را حل می‌کنیم به شرطی که دست از دست کِری دربیاوری. حاج قاسم دست در دست کِری نگذاشت….»

او ادامه می‌دهد: «تمام این فسیل‌های امنیتی، تمام آمریکایی‌ها نشستند و طراحی آتش برای انتخابات ۱۴۰۰ داشتند. حرفی که منتشر شد از عمق دلی بود که بیرون ریخت. او گفت حاج قاسم مانع این بود که تحریم را برداریم.»