در نامه‌ای سرگشاده، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران خطاب به حسن روحانی رئیس‌جمهور، نوشته‌اند که “ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در تمام عرصه ها به حد اشباع نزدیک شده و ادامه این فشار فزاینده، سبب افت شدید عملکرد ایشان خواهد شد” و از “شرایط خطرناک، بی توجهی آشکار نسبت به محدودیت ها و دستورالعمل های بهداشتی و فقدان عزم جدی” شکایت کرده‌اند.

در این نامه که توسط روسای ۶۵ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران امضا شده آمده “کارکنانی که ۱۸ ماه بی وقفه در صف مقدم مبارزه با کووید ۱۹ حاضر بوده اند” و “اکنون در اوج خستگی باید در برابر موج بیماری بزرگتر از تمام امواج قبلی همچنان در صف مقدم بمانند”.

امضا کنندگان با انتقاد از شرایط پیش آمده در موج پنجم نوشته‌اند که “تکمیل ظرفیت بستری بیمارستانها، فقط به معنی اشغال تخت نیست که با افزودن تختهای سیار و بیمارستانهای صحرایی قابل جبران باشد، بلکه به معنی اشباع کامل ظرفیت کادر ارائه دهنده خدمت نیز هست، تخت و تجهیزات بدون حضور کارکنان آموزش دیده و آماده به کار نمی تواند بیماران را نجات دهد.”

به نوشته مسئولان نهادهای آموزشی بهداشت و درمان ایران “در این شرایط خطرناک، بی توجهی آشکار نسبت به محدودیت ها و دستورالعمل های بهداشتی و فقدان عزم جدی برای توقف کارخانه تولید بیمار در صحنه عمومی موجب احساس تنهایی، بی پناهی و فرسودگی مضاعف در مدافعان سلامت می شود.”

نویسندگان از عدم تعطیلی کامل و منع تردد عمومی انتقاد کرده و نوشته‌اند که با وجود مقررات منع سفر در تعطیلات هفته گذشته “مصدومان حوادث ترافیکی نیز افزایش” یافته “و در وانفسای تامین تخت برای بیماران کوید و سایر اورژانسها، تامین فضای درمانی برای مصدومان جدید نیز مزید بر مشکل می شود.”

بر اساس تازه‌ترین آمار رسمی در شبانه‌روز گذشته ۲۷۰ نفر در ایران جانشان را بر اثر کرونا از دست داده‌اند؛ آمار مرگ هرچند در چهار روز گذشته سیر نزولی داشته اما بر اساس گفته‌های متخصصان، نشانی از بهبود نسبی اوضاع “وخیم” کرونا در ایران دیده نمی‌شود.

امروز همچنین سازمان نظام پزشکی شهر مشهد در اطلاعیه‌ای درباره “شرایط بحرانی” هشدار داده و خواسته که شهر تعطیل شود. سازمان نظام پزشکی مشهد که نهاد حمایتی و ناظر بر پزشکان است گفته در شبانه‌روز گذشته ۷۰ نفر در این شهر جانشان را از دست داده‌اند که نیمی از آنها به طور قطع کرونا داشته و نیمی دیگر مشکوک به ابتلا بوده‌اند.

تحقیقات بی‌بی‌سی و سخنان مقام‌های ایران حاکی از آن است که آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا می‌تواند تا دو و نیم برابر عدد اعلام شده باشد.

سازمان نظام پزشکی مشهد نوشته است: “حال شهر مشهد وخیم است و باید تا از دست نرفته است، کاری کنید، آقایان مسوول باور کنید فاجعه‌ای وحشتناک در مشهد در حال وقوع است.”

در حال حاضر هیچ کدام از شهرهای ایران “بی‌خطر” یا به رنگ آبی نیستند. ۲۸۵ شهرستان ایران بسیار پرخطر یا قرمز هستند، ۱۱۰ شهر نارنجی یا پرخطر و ۵۳ شهر دیگر رنگ زرد دارند که معنی آن خطر متوسط است.

طبق آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده موارد تازه ابتلا در شبانه‌روز گذشته کمی بیش از ۲۴ هزار مورد بوده که به طور چشمگیری نسبت به دیروز ۱۰ هزار مورد کاهش داشته است.

بحران موج پنجم کرونا از استان‌های جنوبی مخصوصا سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران آغاز شد و به تدریج به شمال ایران رسید.