مقام‌های ارشد سازمان ملل از آمریکا خواسته‌اند تصمیم اخیر خود درباره “تروریست” شناختن شبه‌نظامیان حوثی یمن را لغو کند و درباره پیامدهای “فاجعه‌بار” این اقدام آمریکا هشدار داده‌اند.

مارک لوکاک، رئیس آژانس امداد سازمان ملل، در جلسه شورای امنیت گفت که شناسایی گروه انصارالله یمن به عنوان یک گروه تروریستی ممکن است یمن را گرفتار قحطی‌ شدیدی کند که “در چهل سال اخیر بی‌سابقه بوده است.”

آقای لوکاک هشدار داد که همین الان هم حدود ۵۰ هزار یمنی “در حد مرگ گرسنه هستند که در واقع نوعی قحطی در مقیاس محدود است.” پنج میلیون نفر هم در شرایط نزدیک به گرسنگی کامل زندگی می‌کنند.

دیوید بیزلی، رئیس برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل گفت که این سازمان قبل از اجرای تصمیم آمریکا هم با مشکلات جدی در یمن روبرو است و هشدار داد که بعد از آن “وضعیت فاجعه‌بار خواهد شد. این کار عینا به معنای حکم مرگ صدها هزار نفر، اگر نگوییم میلیون‌ها انسان بی‌گناه در یمن خواهد بود.”

یمن
سازمان ملل بارها درباره وضعیت وخیم کودکان یمن هشدار داده است

مارتین گریفیث، میانجی سازمان ملل در یمن هم به ۱۵ عضو شورای امنیت گفت نگران است که تصمیم آمریکا “تاثیری هولناک” بر تلاش‌های او برای نزدیک کردن گروه‌های مختلف در یمن داشته باشد. او خواهان لغو فوری این تصمیم به دلایل بشردوستانه شد.

روز ۱۱ ژانویه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که گروه انصارالله را که بیشتر با عنوان حوثی‌های یمن شناخته می‌شوند، در فهرست “سازمان‌های تروریستی خارجی” قرار می‌دهد. این تصمیم قرار است روز ۱۹ ژانویه، در آخرین روز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اجرا شود.

وزارت خارجه آمریکا گفت که این اقدام “امکان بیشتری را برای مقابله با فعالیت‌های تروریستی انصارالله، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در منطقه خلیج (فارس) فراهم می‌کند.”

حوثی‌ها که کنترل صنعا پایتخت یمن را در دست دارند در حال نبرد با نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان هستند که تلاش می‌کنند دولت عبد ربه منصور هادی را در یمن به قدرت برسانند.