طالبان به آمریکا و کشورهای اروپایی هشدار داده‌اند که تلاش برای تضعیف دولت آنها از طریق تحریم‌ها بر امنیت جهانی تأثیر خواهد گذاشت و ممکن است باعث ایجاد موجی از مهاجرت شود.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان از کشورهای کمک‌کننده خواسته که تحریم ها را لغو کنند تا بانک‌های افغانستان بتوانند فعالیت کنند و حقوق کارکنان دولت و دیگران پرداخت شود.

در بیانیه‌ای که سخنگوی آقای متقی منتشر کرده آمده که در چند ماه گذشته معاش/حقوق حدود نیم میلیون نفر از کارکنان دولت پرداخته نشده و دلیل آن تحریم که همین مورد و همچنین ادامه یافتن پروژه‌های اقتصادی از اولویت آن‌ها است.

در بیانیه طالبان آمده:”ما از کشورهای جهان می‌خواهیم که به تحریم‌های موجود پایان دهند و بانک‌ها به طور عادی فعالیت کنند تا گروه‌های خیریه‌، سازمان‌ها و دولت بتوانند حقوق کارکنان خود را با ذخایر خود و کمک های مالی بین المللی پرداخت کنند.”

امیر خان
امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان

روز گذشته اعضای گروه ۲۰ که شامل کشورهای با اقتصاد بزرگ در جهان است، برای رسیدگی به بحران بشری در افغانستان یک نشست فوق العاده برگزار کردند. اتحادیه اروپا در این نشست یک بسته کمکی یک میلیارد یورویی کمک‌های بشردوستانه را به افغانستان اعلام کرد.

اما کشورهای اهدا کننده از طالبان ضمانت حقوق بشر (به ویژه حق کار و تحصیل زنان) می خواهند. اما کشورهای کمک‌کننده از طالبان خواستند که در در زمینه حفظ حقوق بشر به خصوص حقوق زنان به آن‌ها باید اطمینان داده شود.

در نشست دیروز که ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا میزبان آن بود، بیشتر اعضا تعهد کردند که به مردم افغانستان کمک می‌کنند اما بسیاری تاکید داشتند که این به معنای به رسمیت شناختن دولت طالبان نیست.

همچنین روز سه‌شنبه (۲۰ میزان/مهر) برخی مقام‌های طالبان از جمله آقای متقی اولین دیدار رو در رو با یک هیات مشترک آمریکا-اتحادیه اروپا انجام دادند.

این دیدار با وساطت قطر انجام شد که برای مدت‌ها میزبان دفتر سیاسی طالبان بوده است.

نابیلا ماسرالی یک سخنگوی اتحادیه اروپا نشست دوحه با طالبان را “مبادله ای غیررسمی در سطح فنی” که به معنی “به رسمیت شناختن ‘دولت موقت’ نیست” توصیف کرد.

ند پرایس سخنگوی کاخ سفید گفت که آمریکا به دنبال یک “تعامل عمل گرایانه” به جای به رسمیت شناختن طالبان است.

آقای پرایس همچنین گفت که هیات های نمایندگی آمریکا و طالبان در جریان دیدارهای خود در روزهای شنبه و یکشنبه “مباحثات سازنده ای” در مورد کمک های انساندوستانه برای افغانستان داشتند.