مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر گفته است که بدون نظارت آژانس بر فعالیت‌های اتمی ایران، مذاکرات احیای برجام به نتیجه نمی‌رسد.

همزمان رسانه های دولتی ایران به نقل از بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گزارش داده‌اند که ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد این کشور به ۲۵ کیلوگرم رسیده است.

رافائل گروسی در مصاحبه‌ با کریستین امانپور از سی‌ان‌ان درباره نظارت ضعیف آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران هشدار داد.

اشاره آقای گروسی به خودداری تهران از همکاری با آژانس است که باعث شده این نهاد نتواند بر بعضی از فعالیت‌های ایران نظارت داشته باشد.

هشدار آقای گروسی در حالی عنوان می‌شود که قرار است ایران و قدرت‌های جهانی تا تقریبا سه هفته دیگر (هشتم آذر)، مذاکرات هسته‌ای را در وین از سربگیرند – مذاکراتی که از تابستان و با روی کار آمدن دولت جدید در ایران متوقف شد.

در ایران اما سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته: “تاکنون ۲۵ کیلو [اورانیوم [ ۶۰ درصد تولید کرده‌ایم که به استثنای کشورهای دارای سلاح هسته‌ای هیچ کشوری قادر به تولید آن نیست”.

آقای کمالوندی در محل سفارت سابق آمریکا در تهران و در سالگرد حمله دانشجویان به آن گفت: “در این سازمان هر چه اراده کنیم انجام می دهیم”.

اقدام تازه ایران نقض توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ (برجام) به شمار می‌آید.

ایران از اواخر فروردین سال جاری پس از هدف قرار گرفتن تاسیسات اتمی نطنز که به تخریب شماری از سانتریفیوژهایش انجامید، اعلام کرد که به تلافی آن غنی سازی ۶۰ درصدی را آغاز می‌کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در اوایل سال جاری شمسی اظهارات ایران مبنی بر غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را تایید کرده بود.

ایران خردادماه اعلام کرده بود که ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد خود را به شش و نیم کیلوگرم رسانده است.

سرانجام اوایل آبان ماه امسال آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران به یک سانتریفیوژ پیشرفته خود برای افزایش غلظت اورانیوم از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد گاز تزریق کرده است.

ایران به غیر از غنی سازی ۶۰ درصدی در حال تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد هم هست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو ماه پیش گزارش کرد که ایران ذخایر اورانیوم با غنای ۲۰ درصدی خود را به ۸۴.۳ کیلوگرم رسانده است. آژانس سه ماه قبل از آن، میزان ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی ایران را ۶۲.۳ کیلوگرم اعلام کرده بود.

‘ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی ایران از ۲۱۰ کیلو عبور کرده’

اکنون بهروز کمالوندی در همین زمینه گفته “طبق قانون مجلس، از ما ۱۲۰ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد خواستند، در حالیکه الان از ۲۱۰ کیلو عبور کرده‌ایم”.

غنی سازی ۲۰ درصدی از پاییز سال ۱۳۹۲ همزمان با توافق موقت اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی با هدف توقف تحریم های بین المللی متوقف شده بود.

بر اساس برجام ایران تنها اجازه غنی سازی ۳.۶۷ درصدی اورانیوم را دارد.

نزدیک به یک سال پیش، دو روز پس از دستور آیت‌الله خامنه‌ای، غنی سازی با خلوص ۲۰ درصد در ایران دوباره آغاز شد. تولید مجدد اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در عین حال مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

مجلس اعلام کرده بود این مصوبه واکنشی است به تحریم‌های یکجانبه آمریکا و عدم پایبندی کشورهای غربی به تعهدات خود در برجام.

خبر افزایش ذخیره اورانیوم با غنای ۶۰ درصدی در حالی اعلام می‌شود که در روزهای اخیر قدرت های جهانی فشار خود به ایران برای بازگشت به مذاکرات احیای برجام را افرایش داده اند.

در جریان اجلاس گروه ۲۰ در رم، رهبران چهار کشور آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا پس از ملاقات با یکدیگر در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که فرصت برای بازگشت به توافق اتمی نامحدود نیست.

ایران و اتحادیه اروپا دو روز پیش اعلام کردند که بر سر تاریخ ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای به توافق رسیده‌اند.

سرویس اقدامات خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد “کمیسیون مشترک برجام”، ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) کار خود را در وین “حضوری” آغاز می‌کند.:

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران و مسئول این مذاکرات هم در توییتر نوشت گفتگوها از هشتم آذر در وین آغاز می‌شوند و این تاریخ در گفتگوی تلفنی با انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای با ایران تعیین شده است.

مقام های ایران از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره نتیجه‌بخش بودن مذاکرات ابراز تردید کرده‌اند.