،سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا: “شیوع دوباره ویروس در قم و افزایش مرگ و میر حتمی است”

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که این کشور نگران شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا است و همزمان یک مقام دولتی ایران هم هشدار داده که احتمال همه‌گیری نوع جهش یافته این ویروس در ایران وجود دارد.

پیشتر مقام های بهداشتی خبر داده بودند که ویروس جهش یافته‌ای که در بریتانیا شایع شده، وارد ایران شده است.

یکی از مقام‌های مسئول ستاد مبارزه با کرونا هم در جلسه ستاد ملی کرونا با حضور حسن روحانی، شیوع دوباره بیماری در شهر قم را “قطعی” دانسته و گفته مسئولانی که “بی‌مبالاتی” کرده‌اند، مسئول مرگ شهروندان در روزهای آینده هستند و باید مجازات شوند.

افزایش مراجعات سرپایی

دکتر مسعود مردانی عضو کمیته ملی مقابله با ویروس کرونا در ایران گفته است “راه‌های انتقال ویروس کرونای جهش یافته با کرونای معمولی هیچ تغییری نکرده است. باید برای مهار آن فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن دست و استفاده از ماسک و عدم ترددهای غیر ضرور را جدی گرفت”.

دکتر مردانی هشدار داده است که “امکان ابتلای همگان در ایران به ویروس کرونای جهش یافته در بریتانیا وجود دارد”.

به گفته او “مراجعات سرپایی” به مراکز پزشکی ایران افزایش داشته و “اگر بازگشایی‌ها با تعجیل انجام شود، طبیعتا موج بعدی کرونا را در پیش خواهیم داشت”.

جلسه ستاد کرونا

نمازجمعه قم؛ «آنها مسئول مرگ مردم هستند»

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ایران در همین جلسه درباره وضعیت قم هشدار داده و گفته در روزهای آینده “حتما” و “بدون شک” آمار این بیماری در قم به “پیک” خواهد رسید.

آقای رئیسی همچنین گفته: “در قم هیچ‌ گونه پروتکل بهداشتی رعایت نمی‌شود و تنها ۳۰ درصد مردم از ماسک برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا استفاده می‌کنند.”

او تصاویر مردم در صف‌ بدون ماسک را در جلسه به حسن روحانی نشان داده و گفته “در نماز جمعه‌ای که برگزار کردند، هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشده” و “کسانی که با بی‌مبالاتی این برنامه‌ریزی‌ها را می‌کنند بدون تعارف مسئول مرگ مردم ما در پیک بعدی هستند و باید مجازات شوند. این ثواب کردن نیست اینها دارند آدم می‌کشند.”

همچنین تصاویر صف خودروها برای ورود به قشم نمایش داده شده که به گفته مسئولان از نشانه‌های تمرکز جمعیت در این جزیره جنوبی ایران و “رعایت نکردن” مقررات است.

پس از چند ماه که آمار مرگ و میر در اثر کرونا در ایران سه رقمی بود، اخیرا دو رقمی شده است.

راهپیمایی نمادین بیست و دوم بهمن

حسن روحانی هم خبر داده که مراسم راهپیمایی حکومتی سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ از بیم شیوع ویروس،امسال به طور “نمادین” برگزار می شود. آقای روحانی احتمال داده که این راهپیمایی با اتومبیل یا موتورسیکلت انجام شود.

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران هم گفته “به شدت” نگران خیز جدید بیماری و شروع موج چهارم “با ارتفاعی به مراتب بیشتر از امواج قبلی” است.

دکتر نمکی گفته “اگر برگزاری مراسم عزاداری فاطمیه در چند روز آینده منطبق با شیوه‌نامه‌ها و توصیه‌های همکاران صورت نگیرد، یقینا در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت”.

اعلام شیوع رسمی ویروس کرونا در ایران در اسفند سال گذشته فقط چند روز پس از برگزاری این راهپیمایی در ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ بود.

مقام های ایرانی امسال از برگزاری راهپیمایی سالانه مشابهی که در آخرین جمعه ماه رمضان که روز قدس و همراهی با مردم فلسطین نامگذاری شده خودداری کردند.

وزارت بهداشت ایران می گوید در هفته های اخیر با اجرای تصمیم های ستاد ملی مقابله با کرونا آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ کاهش یافته است.

ممنوع اعلام کردن ورود واکسن کرونای ساخت بریتانیا و آمریکا به ایران از سوی آیت الله خامنه ای، واکنش منفی شهروندان را به دنبال داشته
ممنوع اعلام کردن ورود واکسن کرونای ساخت بریتانیا و آمریکا به ایران از سوی آیت الله خامنه ای، واکنش منفی شهروندان را به دنبال داشته

بر اساس گزارش دولتی، در شبانه روز اخیر ۹۶ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری در ایران بر اساس آمار رسمی به ۵۶ هزار و ۷۱۷ نفر رسیده است.

دکتر ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران گفته آمار واقعی مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا دو برابر رقمی است که به طور رسمی از طرف این وزارتخانه اعلام می شود.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران، ۱۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

۱۰ شهر قرمز ایران در استان مازندران و شامل آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا است.

وزیر بهداشت ایران خواستار ممنوعیت سفر به استان های شمالی ایران با هدف کاهش شیوع بیماری شده است.

همزمان با اعلام ممنوعیت ورود واکسن های کرونای تولید بریتانیا و آمریکا از سوی آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و بروز موجی از واکنش های منفی شهروندان ایرانی به این تصمیم، دولت ایران گفته در صدد است که به غیر از تلاش برای تولید واکسن کرونا در داخل، واکسن خارجی را هم از “منابع مطمئن” تامین کند.