هشدار چین به روسیه و اوکراین: نگذارید جنگ از کنترل خارج شود

0

وزیران امور خارجه روسیه و چین، به جای رهبران این دو ابرقدرت شرق در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کردند. در حالی‌که سرگئی لاوروف با حمایت از پکن، آمریکا را به توقف تحریک تایوان فراخواند، وانگ وی با تکرار اصل حمایت از حاکمیت ملی همه دولت‌ها، از روسیه و اوکراین خواست کنترل جنگ را از دست ندهند.

وزیر امور خارجه چین در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم اجازه ندهند کنترل جنگ از دستشان خارج شود و به فکر منافع کشورهای در حال توسعه باشند.»

چین نزدیک‌ترین متحد روسیه به شمار می‌رود. ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، اندکی پیش از حمله نظامی روسیه به اوکراین مناسبات میان دو کشور را بی‌حد و مرز توصیف کرده بودند.»

چین حمله نظامی روسیه به اوکراین را رسما تائید نمی‌کند، اما مبادلات تجاری میان دو کشور از زمان آغاز جنگ و تحریم‌های جهانی علیه مسکو به شدت افزایش یافته است.

لاوروف: روس‌ستیزی غرب به مرحله‌ای بی‌سابقه رسیده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه و در جریان سخنرانی در مجمع عموی سازمان ملل متحد غرب را به اجرای یک کارزار «روس‌ستیزانه» با ابعاد عظیم متهم کرد و گفت: «غربی‌ها نیتشان برای تحمیل شکست نظامی بر ما و نابودی روسیه را پنهان نمی‌کنند.»

وزیر امور خارجه روسیه با حمایت از چین در بحران تایوان، ایالات متحده آمریکا را به «بازی با آتش» در این ماجرا متهم کرد. این سخنان در حالی بیان شد که وانگ وی بر «تلاش‌های صلح‌آمیز» پکن برای اجرای سیاست «سرزمین واحد» تاکید کرد.