هفته ششم اعتراض‌ها؛ ادامه تظاهرات در برخی نقاط تهران، اراک، دزفول، مهاباد، کرمانشاه و سنندج

002

با تاریک شدن هوا در ایران، ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حاکی است اعتراض‌ها دستکم در برخی نقاط شهرهای تهران، اراک، دزفول و مهاباد ادامه پیدا کرده است.

همانند دیگر روزهایی که تظاهرات سراسری در شهرهای مختلف کشور رخ داده، با تاریک شدن هوا گزارش‌هایی درباره اختلال اینترنت نیز منتشر شده و امکان اطلاع‌رسانی درباره تک‌تک شهرهایی که در آن‌ها تظاهرات برگزار شده یا اعتراض‌ها در همین ساعات ادامه دارد، ممکن نیست.

با اعتراض‌های روز شنبه، تظاهرات سراسری علیه حکومت جمهوری اسلامی در ایران وارد شمشمین هفته پیاپی شد. این نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که گروهی از شهروندان به مدت بیش از پنج هفته به شکل مستمر، علیه حکومت تظاهرات کرده‌اند.

«مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ برخامنه‌ای» و «زن، زندگی، آزادی» از شعارهایی بودند که این روز بیش از باقی شعارها تکرار شدند.

تا این لحظه بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، جمعیت معترضان در تظاهرات ضد حکومتی در دزفول در شنبه‌شب از دیگر شهرها بیشتر بوده است.

تازه‌ترین ویدئوها از تهران حاکی است که معترضان در شهرک اکباتان شعار می‌دهند: «این همه سال جنایت، ننگ بر این ولایت».

در ویدئویی دیگر، خیابانی در کرمانشاه دیده می‌شود که با سطل‌ زباله آتش گرفته مسدود شده و معترضان شعار می‌دهند: «مرگ بر خامنه‌ای».

تصویری از اعتراض‌ها در شهرک اکباتان تهران

منبع تصویر، SCREENSHOT

توضیح تصویر، تصویری از اعتراض‌ها در شهرک اکباتان تهران

در ویدئویی که در ساعات پایانی روز از اراک منتشر شد، صدای معترضان شنیده می‌شود که شعار می‌دهند: «زن، زندگی، آزادی».

در جریان اعتراض‌های شبانه اراک، ویدئویی هم منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به معترضان حمله کرده‌اند.

همچنین ویدئویی از شکل‌گیری تجمع در محله‌های تهرانپارس و صادقیه در تهران نیز منتشر شده است.

در سنندج، آتش بزرگی در خیابانی دیده می‌شود که به گفته کسی که ویدئو را ضبط کرده در شهرک بهاران این شهر روشن شده است.

در ویدئویی از اصفهان نیز نیروهای پلیس ضد شورش دیده می‌شوند که سوار بر موتور، عابران پیاده را حتی قبل از هرگونه اعتراضی با باتوم می‌زنند و به آنها می‌گویند که یک‌جا نیاستند.

پایان پست Twitter, 1

پیش از تاریک شدن هوا، ویدئوهایی از تجمع معترضان در نقاط دیگر پایتخت، از جمله لاله‌زار و بازار چراغ برق منتشر شده بود.

علاوه بر این، اعتراض‌ها در شهرهای دزفول و مهاباد نیز بعد از تاریکی هوا ادامه داشته، اما روشن نیست که آیا در شهرهای دیگر هم تظاهرات برپا شده است یا نه.

در طول روز، ویدئوهای شبکه‌های اجتماعی نشان می‌داد که در شهر مشهد نیز امروز چندین تجمع اعتراضی رخ داده است.

اعتراض‌ها وارد هفته ششم شد

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی بود که در سراسر روز، معترضان به شکل مسالمت‌آمیز شعارهایی علیه حکومت سردادند

منبع تصویر، SCREENSHOT

توضیح تصویر، تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی بود که در سراسر روز، معترضان به شکل مسالمت‌آمیز شعارهایی علیه حکومت سردادند

هفته ششم اعتراض‌های ایران از صبح شنبه در حالی آغاز شد که تصاویری از تظاهرات خیابانی در شهرهای مشهد و تهران و همچنین اعتراض‌های دانشجویان در دانشگاه‌های تهران، شریف، شهیدبهشتی و علامه طباطبایی در پایتخت، علوم پزشکی زاهدان، جندی‌شاپور اهواز، علوم پزشکی تبریز، علوم پزشکی همدان، رازی کرمانشاه، شهید مهاجر اصفهان، بابلسر، یاسوج و هنر و معماری یزد منتشر شد.

همچنین برخی گزارش‌ها از فضای امنیتی شدید تبریز حکایت داشت.

در ویدئویی که از بازار چراغ برق تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، معترضان شعار دادند: «مرگ بر دیکتاتور».

تصاویری از اعتراض زنان در صادقیه تهران منتشر شده

منبع تصویر، SCREENSHOT

توضیح تصویر، تصاویری از اعتراض زنان در صادقیه تهران منتشر شده

همچنین گزارش‌هایی از تجمعاتی در باغ سپهسالار و لاله‌زار تهران نیز منتشر شد. این گزارش‌ها حاکی است که در لاله‌زار ماموران با شلیک گاز اشک‌آور به معترضان حمله کردند.

در یکی از ویدئوها از لاله‌زار، صدای معترضان شنیده می‌شود که شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند و در بخشی از خیابان هم آتش برپاست. معمولا بعد از شلیک گاز اشک‌آور معترضان تلاش می‌کنند با روشن کردن آتش دودزا با آثار دردرآور گاز اشک‌آور مقابله کنند.

از خیابان آزادی تهران نیز ویدئویی دیگری منتشر شده که زنی در آن با چرخاندن روسری‌اش در هوا شعار می‌دهد: «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما».

در ویدئویی که از تظاهرات خیابانی در مشهد منتشر شده، تعدادی از معترضان دیده می‌شوند که شعار می‌دهند: «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم». خودروها نیز با بوق زدن از معترضان حمایت می‌کنند.

در یکی دیگر از ویدئوهای مشهد نیز دیده می‌شود که ماموران با خشونت به تظاهرات معترضان واکنش نشان می‌دهند و به قصد پراکنده‌کردن آنها به سویشان حمله می‌کنند.

در بخشی دیگر از شهر مشهد نیز تعدادی از دختران دانش‌آموز در خیابان شعار دادند: «مرگ بر دیکتاتور». همچنین گروهی از دانش‌آموزان دختر نیز با برداشتن روسری‌هایشان دسته جمعی شعار دادند: «ما از ایران نمی‌ریم، ایران رو پس می‌گیریم».

از مشهد عکسی هم منتشر شده که در آن پرده‌ای از پل عابر پیاد در یکی از بزرگراه‌ها نصب شده و بر روی پرده نوشته شده است: «دیکتاتور رفتنی است، آبان ادامه دارد…»

همزمان، اعتصاب گسترده در برخی شهرهای عمدتا کردنشین و گوهردشت کرج نیز ادامه دارد.

دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف در شهرهای محتلف شعارهایی علیهنظام جمهوری اسلامی سر دادند

منبع تصویر، SCREENSHOT

توضیح تصویر، دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف در شهرهای محتلف شعارهایی علیهنظام جمهوری اسلامی سر دادند

در دانشگاه «شهید بهشتی» تهران، دانشجویان شعار دادند: «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» و «می‌کشم، می‌کشم، هر آنکه خواهرم کشت».

در دانشگاه رازی کرمانشاه، معترضان شعار دادند: «بسیجی بی‌ریشه، ساندیس شرف نمی‌شه».

در دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز دانشجویان با شعار کردی «ژن، ژیان، آزادی» اعتراض خود را نشان دادند.

در ویدئویی که از دانشگاه هنر و معماری یزد منتشر شده، دانشجویان در حال اجرای دسته‌جمعی تصنیف معروف «هنگام می» از سروده‌های عارف قزوینی هستند که با نام «از خون جوانان وطن لاله دمیده» نیز شناخته می‌شود.

آنها در این اجرای نمادین، با دستانی سرخ در کنار حوضی که آب درونش نیز به رنگ سرخ درآمده دیده می‌شوند.

همچنین ویدئویی از شهرهای اصفهان و اردبیل نشان می‌دهد که اعتراض نمادین و مسالمت‌آمیز راهپیمایی بدون روسری در این شهرها ادامه دارد و تعدادی از زنان بدین شکل اعتراض خود را نشان داده‌اند.

در دانشگاه شریف تهران، تلاش اداره حراست دانشگاه برای تفکیک جنسیتی رستوران این مرکز آموزشی، با اعتراض شدید و شعارهای دانشجویان روبه‌رو شد.

در شریف دانشجویان در نهایت موفق شدند بدون تفکیک جنسیتی وارد رستوارن دانشگاه شوند.

عکس‌هایی که از درون رستوران دانشگاه منتشر شده نشان می‌دهد که بسیاری از زنان دانشجو نیز بدون روسری همراه با همکلاسی‌های مرد خود در این محل حضور دارند.

از شیراز نیز تصاویر دیوارنویسی معترضان منتشر شده و زنی دیده می‌شود که بر روی دیوار شعار «زن، زندگی، آزادی» را می‌نویسد.

در شش هفته اخیر، همواره در روز شنبه که مراکز آموزشی در آغاز هفته باز می‌شوند، اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران شدت می‌گیرد.

در عین حال اختلال اینترنت و دستگیری‌های گسترده روزنامه‌‌نگاران و فعالان مدنی و سیاسی متوقف نشده است.

هنوز دقیق روشن نیست که در پنج هفته گذشته، چند نفر در جریان تظاهرات سراسری در ایران دستگیر شده‌اند. اما بر اساس برآوردهای خبرگزاری هرانا – که هنوز به شکل قطعی تایید نشده است – بیش از ۱۲ هزار نفر در سراسر ایران دستگیر شده‌اند.

همچنین سازمان حقوق بشر ایران که مقر آن در نروژ قرار دارد می‌گوید که کشته‌شدن ۲۱۵ نفر را تایید کرده است.

در میان کشته‌شدگان، به شکل بی‌سابقه‌ای نام دهها کودک نیز دیده می‌شود.

در روز دوشنبه هفته گذشته ۴۳ سازمان مدافع حقوق بشر در جهان، از جمله عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر، در بیانیه‌ای مشترک از شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست کردند که جلسه‌ای ویژه برای سرکوب اعتراض‌های ایران تشکیل دهد.

این خواسته از سوی شاهزاده رضا پهلوی نیز تکرار شد.

فعالان حقوق بشر می‌گویند که هرچه سریعتر باید مکانیزمی ویژه برای بررسی سرکوب‌های ایران و جمع‌آوری مستندات درباره کشته‌شدگان و بازداشتی‌ها تعیین شود.