هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال ایران؛ شکست تیم‌هاى صدر جدول از اصفهانی‌ها

تیم‌هاى اصفهانى ذوب آهن و سپاهان اولین شکست تیم‌هاى صدرجدول رارقم زدند. پرسپولیس وتراکتورسازی به رغم شکست مقابل حریفان اصفهانى جایگاه خود را در جدول حفظ کردند اما ذوب آهن با این پیروزى به رتبه سوم جدول صعود کرد.
ماشین سازى وصبا همچنان مى‌بازند و سیاه‌جامگان با خداداد عزیزى مربى جدید خود پس از هفته‌ها به پیروزى رسید تا از تیم‌هاى انتهاى جدول جدا شود.
ذوب آهن ١ – پرسپولیس ٠
در بازى تاکتیکى دو تیم با کیفیت فوتبال ایران احسان پهلوان با شوتى سرکش و دیدنى ذوب آهن را پیروز کرد.
دو تیم از سیستم ٢-٤-٤ استفاده می‌کردند اما آرایش خط هافبک آن‌ها متفاوت بود. هافبک‌هاى ذوب آهن برروى یک خط بازى بازى مى‌کردند اما آرایش خط هافبک پرسپولیس به شکل لوزى بود.
در چنین شرایطى کناره‌های زمین همواره در اختیار بازیکنان ذوب آهن بود. پهلوان به همراه جوانترین بازیکن زمین یعنى مهران درخشان مهر( با هجده سال سن )، رضاییان و ماهینى، بازیکنان ملى‌پوش سمت راست پرسپولیس را به خوبى مهار کرده بودند.
پهلوان بدون تردید تنها “بازیکن دوپا” در فوتبال ایران است که نمى‌توان تشخیص داد با کدام پا قوى‌تر است و به همین دلیل مهار چنین بازیکنى در شرایط یک در مقابل یک بسیار دشوار است.
رضاییان در خط هافبک به هیچ عنوان در نقش مدافع راست کاریى ندارد و ضعف او درکارهاى دفاعى موجب شد تا پهلوان به راحتى در حملات حضور موثر داشته باشد.
در حالیکه سمت راست پرسپولیس بیکار شده بود سمت چپ این تیم نیز با حضور محسن ربیع‌خواه که در کارهاى تهاجمى کاملا ضعف دارد موجب شد تا ذوب آهن پس از گل به راحتى جریان بازى را کنترل کند.
در چنین شرایطى مهدى طارمى و وحید امیرى به خوبى تغذیه نمى‌شدند و پرسپولیس به دلیل عدم ارسال‌هاى مناسب نتوانست گل خورده را جبران کند.
ذوب آهن از معدود تیم‌هاى فوتبال ایران است که بازیسازى از خط دفاعى را به خوبى اجرا مى‌کند. انتقال توپ از خط دفاعى به میانه میدان که همراه با حمایت مدافعین همراه است موجب مى‌شود تا ذوب آهن میانه میدان را به راحتى دراختیار بگیرد،
در فوتبال هرتیمى که در میانه میدان برترى داشته باشد به احتمال قریب به یقین پیروز میدان است و ذوب آهن با همین روش موفق شد صدرنشین لیگ را شکست دهد.
تراکتورسازى ١ – سپاهان ٢
_93004044_7d4de317-8a7d-4534-a6df-6850af1ca30b
سپاهان با دومین پیروزى پیاپى شرایط خود را در جدول رده‌بندى بهبود بخشید.
در روزى که مدافعین میانى تراکتورسازى مخصوصا خالد شفیعى اصول ابتدایى دفاع را رعایت نمى‌کردند سپاهان موفق شد این تیم را شکست دهد.
در گل اول سپاهان که با حرکت انفرادى مهرداد محمدى از میانه میدان شروع شد عدم پوشش مناسب شفیعى یکى ازدلایل اصلى تک به تک شدن محمدى و محمد رضا اخبارى دروازه‌بان تراکتورسازى بود.
در فوتبال بازیکن صاحب توپ همواره خطرناک‌ترین مهره بازى است و در صحنه گل و در حالیکه هادى محمدى مقهور سرعت محمدى، مهاجم سپاهان شده بود شفعیى باید با پوشش مناسب به محمدى حمله مى‌کرد اما در عوض به دنبال پوشش فضایى بودکه هیچ تاثیرى در روند بازى نداشت. همین موضوع به محمدى اجازه داد تا با خیالى آسوده و بدون مزاحمت دروازه اخبارى را بازکند.
درهنگام گل دوم سپاهان که احسان حاج‌صفى به ثمر رساند، عدم حمله به بازیکن صاحب توپ در داخل محوطه جریمه یکبار دیگر توسط شفعیى تکرار شد تا تراکتورسازى اولین شکست فصل را تجربه کند.
در فوتبال بازیکن صاحب توپ اولویت اول براى دفاع است و رعایت نکردن اصول ابتدایى در بالاترین سطح از فوتبال ایران و در تیم مدعى قهرمانی، تراکتورسازى بسیار نگران کننده است.
استقلال ١ – پدیده ٠
3
استقلال در روزی که همچنان از مشکلات زیاد تاکتیکى رنج مى برد، پدیده را با یک گل شکست داد. در جریان بازى پدیده تنها ۱۰ دقیقه نتوانست جریان بازى را کنترل کند و در همین دقایق ارسال عالى هرار مگویان را جابر انصارى با حضور به موقع در محوطه هجده قدم به تنها گل بازى تبدیل کرد.
در حالیکه پدیده به دلیل مشکلات شخصى سرمربى‌اش نتوانسته بود خود را به طور کامل براى این دیدار آماده کند اما استقلال نیز بسیار ناهماهنگ و بى برنامه بازى مى‌کرد.
پدیده در این دیدار با استراتژى کاملا مشابه در بازى گذشته مقابل پرسپولیس به دنبال کنترل جریان بازى بود و تا حدودى نیز موفق عمل کرد. با شروع نیمه دوم خستگى ناشى از دیدار سنگین این تیم مقابل پرسپولیس روى عملکرد بازیکنان تاثیر گذاشت و با اشتباه خط دفاعى پدیده دروازه شهاب گردان بازشد.
محسن یوسفى و معین عباسیان به همراه میلاد کمندانى در نیمه دوم کاملا محو شده بودند و اشتباه محمد حسین مرادمند در تعویض جریان بازى موجب شد تا مگویان در حالیکه هافبک‌هاى پدیده از جریان بازى خارج شده بودند انصارى را در موقعیت گلزنى قراردهد.
استقلال با این پیروزى تا حدودى غم شکست از تراکتورسازى را فراموش کرد اما بدون تردید مشکلات تاکتیکى این تیم هنوز برطرف نشده و آبی‌پوشان براى قرار گرفتن در بین مدعیان به خانه تکانى اساسى تاکتیکى نیازمندند.
سایر نتایج:
سایپا ٠ – پیکان ١
صبا ٠ – نفت تهران ١
گسترش فولاد ٢ – استقلال خوزستان ١
سیاجامکان ١ – ماشین سازى ٠
فولاد ٣ – نفت آبادان ٠
خارج از مستطیل سبز:
یکى از موضوعاتى که یکباردیگر فوتبال ایران را تحت شعاع قرار داد تخلفات مالى فدراسیون فوتبال ایران درسال‌هاى اخیر است. برطبق مدارکى که درروزنامه‌هاى ایران منتشر شده فدراسیون فوتبال ایران در زمان آقاى کفاشیان متهم به موارد متعددی ازجمله پرداخت‌های نابجا، هزینه‌های اضافی، تخلف از تشریفات لازم برای دریافت و پرداخت پول و ارز و استفاده از روش‌های نامتعارف برای پرداخت بدهی‌ها و حقوق افراد است.
این موارد در سال‌هاى ٩٣ -١٣٩٢ رخ داده است و با توجه به این که رىًیس فدراسیون فعلى یعنى آقاى مهدى تاج در زمان ذکر شده معاون اول رییس فدراسیون فوتبال بوده و آقا کفاشیان نیز درحال حاضر معاون اول رییس فدراسیون است هر دو مسىًول ذکر شده باید جوابگوى چنین تخلفاتى باشند.
پیش از پایان دوران ریاست کفاشیان سازمان بازرسى کل کشور با حضور ناگهانى در دفتر رییس فدراسیون تمامى مدارک موجود را ضبط کرد و به نظر مى‌رسد سازمان از تخلفات آشکار فدراسیون آگاهى داشته است.
در حالیکه مهدى تاج و على کفاشیان منکرفساد در فوتبال ایران هستند اما سند هاى منتشر شده در روزنامه‌هاى داخل ایران، وجود چنین مشکلاتى را ثابت مى‌کنند. صرف نظر از تخلفات ذکر شده در قرارداد شرکت جیووا، چند روز پیش از انتخابات جدید فدراسیون فوتبال ایران، واگذارى بدون مناقصه امتیاز فروش اینترنتى بلیت مسابقات لیگ برتر به یک شرکت، از نمونه‌هاى دیگر ابهامات موجود است.
اگر مدیران فدراسیون فوتبال ایران منکر فساد هستند باید هرچه زودتر ابهامات موجود را روشن کنند در غیر این صورت استعفا، کمترین کار ممکن است.

Leave a comment