هفته یازدهم اعتراضات؛ یونیسف کشته‌شدن کودکان را محکوم کرد، ایران با کمیته حقیقت‌یاب همکاری نمی‌کند

8

سومین روز از هفته یازدهم اعتراضات ایران درحالی آغاز شد که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد مردم معترض شب گذشته در مناطقی از تهران و دیگر شهرها به خیابان آمده و در حمایت از کردستان و علیه رهبر ایران شعارهایی همچون «تهران بشه کردستان، ایران می‌شه گلستان» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

همچنین گزارش‌ها و ویدیوهایی از اعتصاب برخی واحدهای صنعتی و کامیون‌داران در نقاط مختلف ایران در همبستگی با معترضان و اعتراض به شرایط سخت کاری و دستمزدهای پایین منتشر شده است.

همزمان با انتشار خبرهایی مبنی بر آزاد شدن هنگامه قاضیانی، بازیگر سرشناس ایران و آزادی شماری از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری، گزارش‌ها حاکی از ادامه روند بازداشت‌ها و احضار معترضان و فعالان به دادسرا و نهادهای امنیتی است.

تجمع‌های اعتراضی و تحصن دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف کشور همانند روزهای گذشته همچنان ادامه دارد.

 پوشش زنده اخبار مربوط به اعتراض‌های ایران را در روز دوشنبه ۲۸ نوامبر (۷ آذر) می‌توانید در این گزارش دنبال کنید:

اعلام حمایت پارلمان فرانسه از معترضان ایرانی

قانون‌گذاران فرانسوی روز دوشنبه سرکوب تظاهرکنندگان ضد دولتی را از سوی حکومت ایران محکوم کردند و از دولت‌های اروپایی خواستند تا برای انجام تحقیقات مستقل در مورد علل مرگ مهسا امینی، دختر جوان ۲۲ ساله‌ای که در بازداشت نیروی انتظامی جان باخت، فشار بیشتری بر تهران وارد کنند.

قانونگذاران در مجلس ملی فرانسه به اتفاق آرا قطعنامه غیرالزام‌آور حمایت از معترضان ایرانی را با ۱۴۹ رای موافق و بدون حتی یک مخالف تصویب کردند.

این قطعنامه از دولت‌های اروپایی می‌خواهد تا فشار بر حکومت ایران را برای ملزم کردن آن به پایبندی به تعهدات بین‌المللی‌اش، افزایش دهند.

این قطعنامه همچنین به شدت آنچه را که قانونگذاران فرانسوی «سرکوب وحشیانه و گسترده از سوی نیروهای امنیتی… علیه تظاهرکنندگان غیرخشونت طلب» عنوان کرده‌اند، محکوم کرد؛ اقدامی که به باور قانون‌گذاران فرانسوی، «نقض آشکار و غیرقابل قبول حق تظاهرات مسالمت‌آمیز و آزادی بیان است.»

آنها همچنین با محکوم کردن قوانین و مقررات محدود کننده حقوق زنان و اقلیت‌ها در ایران، خواستار آزادی هفت شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران شدند.

پارلمان فرانسه، عکس از AP