رئیس بانک مرکزی ایران روز پنج‌شنبه در پیامی اینستاگرامی خبر داد که مشکل خرید واکسن کرونا برای کشور رفع شده و واکسن‌ها «در اسرع وقت» به ایران انتقال خواهد یافت.

به گفته عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، در پیامی که روز پنج‌شنبه، چهارم دی‌ماه، منتشر شد، برای خرید واکسن کرونا از خارج از کشور «در این مرحله ۲۰۰ میلیون یورو تخصیص داده» شده است.

آقای همتی نوشت: «هماهنگی لازم را با وزارت بهداشت در این خصوص داریم و مردم عزیز مطمئن باشند که خرید و انتقال واکسن کرونا در اسرع وقت انجام خواهد شد.»

با این حال این مقام جمهوری اسلامی نه زمان مشخصی برای واردات واکسن ارائه کرده و نه جزئیاتی از نوع واکسن کرونا داده است.

کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی یک‌شنبه شب، ۳۰ آذر، همزمان با شب یلدا، طوفانی توئیتری با هشتگ «واکسن بخرید» برای مبارزه با کرونا به راه انداختند و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند که این موضوع را با فوریت در دستور کار خود قرار دهند.

تاکنون در ایران بیش از ۵۴ هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ از دست داده و نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند. این تنها آمار رسمی است و بسیاری معتقدند که آمار واقعی صدمه کرونا به کشور بسیار بیش از این‌هاست.

این وضع و همچنین کارزار اینترنتی کاربران ایرانی مقامات جمهوری اسلامی را به پاسخ وادار کرد.

در این زمینه حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران، روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت، با بیان این که «در زمینه کرونا در برخی رسانه‌ها اظهار نگرانی شده است»، گفت که «دربارهٔ کرونا هیچ نگرانی برای آینده، چه برای تولید واکسن و چه برای تهیه واکسن نداریم» و این‌که بانک مرکزی و وزارت بهداشت در این مورد «برنامه‌ریزی‌هایی» کرده‌اند