همزمان با تشدید گمانه‌زنی درباره احتمال کاهش تولید نفت توسط تولیدکنندگان «اوپک پلاس»، قیمت‌های جهانی نفت در روز چهارشنبه ۱۳ اسفند افزایش یافت.

قیمت هر بشکه نفت برنت با افزایشی دو درصدی به ۶۳ دلار و ۹۸ سنت رسید و قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس با رشدی مشابه در قیمت تا ۶۰ دلار و ۹۲ سنت افزایش یافت.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده بود که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و شش کشور هم‌پیمان سازمان به رهبری روسیه، موسوم به اوپک‌پلاس، مشغول ارزیابی شرایط هستند و احتمال می‌رود تولید روزانه نفت را طی دو ماه آینده (مارس و آوریل) کاهش دهند.

نشست این گروه قرار است روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند برگزار شود و بازار جهانی به تمهیدات اوپک پلاس برای جبران کاهش تولید نفت امید بسته است.

محمد الفارس، وزیر نفت کویت، در مصاحبه با رویترز گفت که بازار جهانی نفت تحت تاثیر افزایش امید و خوش‌بینی به توزیع واکسن و مقابله با همه‌گیری کووید ۱۹ تقویت شده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا،‌ روز ۱۲ اسفند اعلام کرد که تا سه ماه دیگر یعنی پایان ماه مه واکسن کرونا به مقدار کافی در دسترس همه آمریکایی‌های بزرگسال قرار خواهد داشت.

اظهارات جو بایدن در مورد تهیه واکسن کافی برای تمامی بزرگسالان آمریکایی می‌تواند امید بازگشت زندگی به روند عادی با توجه به سرعت واکسیناسیون را افزایش دهد.

گروه صنعتی موسسه نفت آمریکا (ای‌پی‌آی) گزارش داده است که در هفته منتهی به هشتم اسفندماه (۲۶ فوریه)، ذخایر نفت خام ایالات متحده – به‌رغم پیش‌بینی تحلیلگران – ۷.۴ میلیون بشکه دیگر افزایش یافت.