همزمان با عبور شمار قربانیان زلزله از مرز ۲۰ هزار نفر، نخستین کمک‌های سازمان ملل به سوریه رسید

11

نخستین کاروان متشکل از ۶ کامیون اقلام ضروری از گذرگاه مرزی ترکیه وارد سوریه و به مناطق تحت کنترل مخالفان بشار اسد در شمال‌غرب این کشور اعزام شده است. همزمان آمار قربانیان دو زلزله مهیب بامداد دوشنبه به بیش از ۲۰ هزار نفر رسیده و با کمرنگ‌شدن امیدها برای زنده بیرون آوردن صدها خانواده زیر آوار مانده، متاسفانه این آمار باز هم بالاتر خواهد رفت.

این اقلام البته بخشی از کمک‌های انسان‌دوستانه‌ای است که قبل از دو زمین‌لرزه مهیب روز دوشنبه به طور مستمر از سوی سازمان ملل متحد به سوریه و برای استفاده جنگ‌زدگان در مناطق شمالغرب این کشور ارسال می‌شد اما از چهار روز پیش به علت غیرقابل تردد شدن جاده‌ها معطل مانده بود.

روز پنجشنبه – ۹ فوریه – سازمان ملل متحد اعلام کرد که این ۶ کامیون از گذرگاه مرزی باب الهوا ترکیه به سمت استان ادلب سوریه راهی شدند.

با این حال، کلاه سفیدها، گروهی که به طور داوطلبانه خدمات امدادرسانی را در مناطق تحت کنترل مخالفان اسد انجام می‌دهند، می‌گویند این ۶ کامیون تنها حاوی اقلام ضروری معمولی است و تجهیزاتی که آنها برای بیرون کشیدن زیرآوارماندگان زلزله نیاز دارند، در میان آنها نیست.

صفحه توییتر کلاه سفیدها در واکنش به همین خبر روز پنجشنبه نوشت: «این (کمک‌ها) حاوی اقلام انسان‌دوستانه است که سازمان ملل متحد متناوبا ارسال می‌کند و پیش از زلزله هم به طور مرتب ارسال می‌شد. این تجهیزات مخصوصی که برای تیم‌های جستجو و نجات نیاز داریم تا زیرآوارماندگان را بیرون بیاوریم، شامل نمی‌شود».

همزمان سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) که یکی از ارگان‌های سازمان ملل متحد است گفته این ۶ کامیون حاوی پتو، چادر، لامپ‌های خورشیدی و اقلام اولیه برای سرپناه ساختن است و می‌تواند نیازهای ابتدایی حدود ۵ هزار زلزله‌زده را برآورد کند.

آنتونی ویتورینو، دبیرکل این نهاد سازمان ملل گفته: «ما در حال همکاری تنگاتنگ با مقام‌ها و دولت‌ها هستیم تا به هر طریق که می‌توانیم کمک مهیا کنیم و در اسرع وقت آنها را به مناطقی که بیشترین آسیب را دیده‌اند برسانیم».

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم گفته: «کمک‌های بیشتری هم در راه است اما بسیار فراتر از اینها نیاز است».

اجازه نشان دادن محتوای Twitter را می دهید؟

این مطلب شامل محتوایی از Twitter است. قبل از بارگیری این محتوا از شما اجازه می گیریم، زیرا ممکن است این سایت ها از کوکی ها و یا سایر انواع فن آوری استفاده کنند. می توانید سیاست Twitter را درباره کوکی هاو سیاست مربوط به حفظ حریم خصوصی را پیش از موافقت بخوانید. برای دیدن این محتوا روی “موافقت و ادامه”‌کلیک کنید.

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

کلاه‌سفیدها روز پنجشنبه گزارش کردند که دست کم ۱۹۷۰ نفر تاکنون بر اثر زلزله قوی ۷.۸ درجه‌ای بامداد دوشنبه که جنوب ترکیه و شمال‌غرب سوریه را لرزاند جان خود را از دست داده‌اند.

امدادگران در سوریه تخمین زده‌اند که بیش از ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند و صدها خانواده هم همچنان در زیرآوارها گیر افتاده‌اند.

کلاه سفیدها گزارش کرده‌اند که ۴۱۸ ساختمان به طور کامل تخریب و حدود ۱۳۰۰ ساختمان هم آسیب جدی دیده‌اند و چنانچه تجهیزات خاکبرداری و نجات زیرآوارماندگان به موقع نرسد، ممکن است صدها نفر دیگر در زیر خرابه‌ها و پیش از رسیدن امداد جان بدهند.

کارشناسان می‌گویند معمولا از زمان وقوع زلزله فرصتی ۷ روزه برای بیرون آوردن مصدومان زنده مانده وجود دارد که اکنون ۴ روز آن گذشته است.

در همین حال، سرمای زمستان و آسیب دیدن زیرساخت‌ها که موجب قطعی برق در مناطق وسیعی در استان ادلب شده، عملیات امدادرسانی را دشوار و آهسته کرده است.

قطع برق حتی خدمات رسانی در بیمارستان‌ها به حدود ۳۰۰۰ مصدوم زلزله را با مشکل روبرو کرده است و کمبود سوخت هم مزید بر تاخیر در امدادرسانی و انتقال مصدومان شده است.

بیشتر بخوانید:

People wrapped in blankets in the aftermath of a deadly earthquake, in Kirikhan, Turkey

منبع تصویر، REUTERS

شمار جان باختگان به مرز ۲۰ هزار نفر رسید

روز پنجشنبه – ۹ فوریه – رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت تعداد کشته‌شدگان زلزله اخیر در کشورش به رقم ۱۶ هزار و ۵۴۶ نفر رسیده است.

عملیات امداد ادامه دارد و همچنان گمان می‌رود تعداد زیادی از مردم زیر آوار گرفتار مانده‌اند. اکنون با گذشت ۴ روز امید به زنده ماندن آنها کمتر شده است.

در سوریه هم دستکم ۳ هزار نفر کشته شدند.

به این ترتیب شمار جان باختگان دو زلزله بامداد دوشنبه در جنوب ترکیه و بخش‌هایی از سوریه به نزدیک به ۲۰ هزار نفر رسیده است.

اجازه نشان دادن محتوای Twitter را می دهید؟

این مطلب شامل محتوایی از Twitter است. قبل از بارگیری این محتوا از شما اجازه می گیریم، زیرا ممکن است این سایت ها از کوکی ها و یا سایر انواع فن آوری استفاده کنند. می توانید سیاست Twitter را درباره کوکی هاو سیاست مربوط به حفظ حریم خصوصی را پیش از موافقت بخوانید. برای دیدن این محتوا روی “موافقت و ادامه”‌کلیک کنید.

پایان پست Twitter, 2

پیکر سه ملی‌پوش «تیم فوتبال قطع عضو ایران» پیدا شد

پس از چهار روز بی‌خبری و نگرانی از سرنوشت حامد مطرودی، مهدی سعیداوی و محمدرضا میراحمدی سه فوتبالیست ایرانی که عضو تیم مالاتیا در ترکیه بودند، امروز اعلام شد که جسد آنها پیدا شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخل ایران،‌ جعفر عسگری، رییس انجمن فوتبال قطع عضو ایران گفته با انجام عملیات آواربرداری هتل فروریخته در ترکیه، پیکر مهدی سعیداوی، محمدرضا میراحمدی و حامد مطرودی بی‌جان از زیر آوار بیرون آمده است.

پیش‌تر آقای عسگری گفته بود «هتل محل اقامت این ورزشکاران که سایر اعضا و همچنین ورزشکاران دیگری نیز در آنجا حضور داشتند، در زلزله اول فرو ریخته است. در شرایطی که مسئولان محلی در حال آواربرداری هتل بودند، ساختمان کناری هم به ‌روی آوار هتل فرو ریخت، همین مسئله کار امداد رسانی را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.»

صبح امروز فیلمی از ریزش هتل کرچوال در فضای مجازی منتشر شد که زلزله آن را به تلی از خاک تبدیل کرده بود.

مدیر بازاریابی هتل کرچوال در گفت وگو با ایرنا گفته بود «حجم تخریب هتل به گونه‌ای بود که امکان دسترسی به گرفتارشدگان در آوار را سخت کرد و این موجب شد تا آواربرداری در حدود ۷۲ ساعت طول بکشد».

پیکر سه ملی‌پوش «تیم فوتبال قطع عضو ایران» پیدا شد

منبع تصویر، VARZESHEH3

توضیح تصویر، محمدرضا میراحمدی (راست) به همراه حامد مطرودی و مهدی سعیداوی سه لژیونر ایرانی تیم مالاتیا ترکیه بودند

در خبر دیگری مربوط به ایرانیان زلزله زده در ترکیه، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی می‌گوید از ۱۰۸ دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در مناطق زلزله زده ترکیه، ۶۶ دانشجو از طریق مرز رازی به کشور منتقل شدند.

به گزارش ایرنا، رضا ابراهیمی گفته این تعداد از دانشجویان ایرانی با ۲ دستگاه اتوبوس از مرز رازی به کشور وارد شده و تا چند ساعت دیگر ۴۲ دانشجوی دیگر نیز به کشور باز خواهند گشت.

او گفته طبق هماهنگی صورت گرفته، دانشجویان غیر بومی آذربایجان‌غربی موقتا در دانشگاه ارومیه اسکان یافته و پذیرایی خواهند شد تا به شهرهای محل سکونت خود بازگردند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی گفته روند انتقال بقیه دانشجویان ایرانی همچنان ادامه خواهد داشت.

«ایا» که در زبان عربی به معنای معجزه است اکنون در بیمارستان است
توضیح تصویر، «ایا» که در زبان عربی به معنای معجزه است اکنون در بیمارستان است

هزاران نفر برای قبول سرپرستی نوزادی که زیر آوار به دنیا آمد دواطلب شدند

پس از آن که تصاویر بیرون آوردن یک نوزاد از زیر آوار رسانه‌های دنیا را تسخیر کرد، اکنون هزاران داوطلب برای قبول سرپرستی این دختر خانم که نامش «ایا» (به معنای معجزه در زبان عربی) است ثبت نام کرده‌اند.

امدادگران توانستند این نوزاد را در حالی که بند نافش به مادرش وصل بود از زیرآوارها در شهر جندیرس سوریه بیرون آورند.

پدر و مادر و چهار خواهر و برادر «ایا» در زیر آوار جان باختند و او هم اکنون در بیمارستان است.