همهٔ آن‌چه باید درباره‌ٔ انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا بدانیم

Screen Shot 2024-06-10 at 10.26.06 AM

نزدیک به ۴۰۰ میلیون شهروند اتحادیه اروپا این هفته برای انتخاب اعضای پارلمان اروپا یا نمایندگان پارلمان اروپا در یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای دموکراتیک جهانی به پای صندوق های رأی رفته‌اند.

این انتخابات از پنج‌شنبه ۱۷ خرداد با رأی‌گیری در هلند آغاز شد و تا یکشنبه ۲۰ خرداد در دیگر کشورهای اتحادیه ادامه خواهد داشت.

در این انتخابات گسترده، رأی‌دهندگان اروپایی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا باید ۷۲۰ نمایندهٔ خود در پارلمان اروپا را برای یک دورهٔ پنج‌ساله انتخاب کنند.

در این میان، احزاب راست افراطی با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی و نارضایتی شدید کشاورزان به‌دنبال کسب قدرت بیشتر هستند. همزمان جنگ اسرائیل در غزه و جنگ اوکراین نیز در ذهن رأی‌دهندگان نقش مهمی ایفا می‌کند.

در این‌ گزارش مهم‌ترین پرسش‌های مرتبط با انتخابات پارلمان اروپا را جواب می‌دهیم.

انتخابات امروز در چه کشورهایی برگزار می‌شود؟

امروز، در سومین روز انتخابات، شهروندان پنج کشور ایتالیا، اسلواکی، لیتوانی، مالت و سرزمین‌های فرادریایی فرانسه به پای صندوق‌های رأی رفته‌اند.

در اسلواکی این انتخابات تحت‌الشعاع ترور رابرت فیتسو، نخست‌وزیر پوپولیست این کشور، قرار گرفته است. تحلیلگران می‌گویند این حملهٔ ناموفق به آقای فیتسو می‌تواند شانس حزب چپ‌گرای نخست‌وزیر را برای کسب آراء بیشتر افزایش دهد.

موضوع مهاجرت در تعدادی از کشورهای اروپایی به یکی از موضوعات اصلی کارزار انتخاباتی برای انتخابات پارلمان اروپا تبدیل شده است

بیشتر در این باره:

دومین روز انتخابات پارلمان اروپا در حال برگزاری است

در ایتالیا نیز انتظار می‌رود نخست‌وزیر جورجیا ملونی از گروه‌های راست افراطی برندهٔ بزرگ انتخاباتی باشد که برای ۷۶ کرسی در اتحادیه اروپا رأی‌گیری انجام می‌شود.

اما پیش از این ایرلندی‌ها روز جمعه ۱۸ خرداد پس از هلندی‌ها به پای صندوق‌های رأی رفتند تا نمایندگان خود را در پارلمان اروپا انتخاب کنند.

انتخابات در جمهوری چک نیز که از دیروز آغاز شده، امروز هم ادامه دارد.

انتخابات فردا در چه کشورهایی است؟

مهم‌ترین روز انتخابات پارلمان اروپا فردا رقم خواهد خورد؛ روزی که در دو قدرت اصلی اتحادیه اروپا یعنی آلمان و فرانسه رأی‌دهندگان انتخاب خود را انجام می‌دهند.

بر اساس نظرسنجی‌ها، دموکرات‌‌مسیحی‌ها به‌عنوان نیروی سیاسی پیشرو، و پس از آن سوسیال‌دموکرات‌ها دومین فراکسیون بزرگ پارلمان اروپا باقی خواهند ماند.

در فرانسه نیز شرایط برای حزب امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور، مناسب نیست. والری هایر،‌ نمایندهٔ این حزب، در آخرین نظرسنجی‌ها از جوردن باردلا، نماینده اصلی راست افراطی، بسیار عقب است و این امکان وجود دارد که نماینده‌ٔ سوسیالیست‌های فرانسه نیز از او پیشی بگیرد.

زمان‌بندی انتخابات چگونه است؟

انتخابات هر پنج‌ سال یک‌ بار در این اتحادیهٔ ۲۷ عضوی برگزار می‌شود و امسال دهمین انتخابات پارلمانی و اولین انتخابات پس از خروج بریتانیا از این اتحادیه است.

نتایج اولیه را فقط می‌توان در عصر بعد از بسته شدن مراکز رأی‌گیری در همهٔ کشورهای عضو اعلام کرد.

سیستم رأی‌دهی چگونه است؟

رأی‌گیری با رأی مستقیم شهروندان به عنوان یک رأی واحد انجام می‌شود.

تعداد اعضای انتخاب‌شده در هر کشور به تعداد جمعیت آن بستگی دارد. این تعداد از شش نماینده برای مالت، لوکزامبورگ و قبرس تا ۹۶ نماینده برای آلمان متغیر است.

در سال ۲۰۱۹، اروپایی‌ها ۷۵۱ قانونگذار را انتخاب کردند. پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰، تعداد نمایندگان پارلمان اروپا به ۷۰۵ نفر کاهش یافت و تعدادی از ۷۳ کرسی که پیش از آن در اختیار نمایندگان بریتانیایی بود، بین سایر کشورهای عضو تقسیم شد