هواپیماهای آمریکایی ‘اجازه عبور از آسمان ایران را دارند’

سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران گفته است که هواپیماهای تجاری آمریکا مجاز به ورود به حریم هوایی و عبور از آسمان ایران هستند.
در روزهای اخیر، برخی رسانه‌های داخلی ایران، به خصوص رسانه‌هایی که مواضع تندتری علیه آمریکا دارند، گفتند که با وجود تحریم جمهوری اسلامی توسط آمریکا از جمله تحریم فروش هواپیمای مسافربری، هواپیماهای آمریکایی همچنان از حریم هوایی ایران استفاده می‌کنند.

این خبرگزاری‌ها خواستار ممنوعیت پرواز هواپیماهای آمریکایی از فراز ایران شده بودند.

مقامات هواپیمایی کشوری ایران گفته‌اند که هواپیماهای عبوری از آسمان ایران مبالغی را بابت استفاده از حریم هوایی این کشور پرداخت می‌کنند که از منابع درآمد دولت است.

آنان توضیح داده‌اند که هم ایران و هم آمریکا “توافقنامه خدمات ترانزیت هوایی” را امضا کرده‌اند که یک معاهده چندجانبه بوده و به هواپیماهای باربری و مسافربری کشورهای عضو اجازه می‌دهد در برابر پرداخت مبالغ تعیین شده، از حریم هوایی یکدیگر عبور کنند. یکصد و بیست و نه کشور جهان این توافقنامه را امضا کرده‌اند. به این ترتیب، هواپیماهای آمریکایی و ایرانی در برابر پرداخت عوارض تعیین شده، اجازه عبور از حریم هوایی یکدیگر را دارند.

برای ممنوع کردن پرواز هواپیماهای آمریکایی از فراز ایران، لازم است جمهوری اسلامی از این توافقنامه خارج شود. در چنین صورتی عبور هواپیماهای سایر کشورهای جهان مستلزم آن است که ایران به طور جداگانه با یک یک کشورها توافق عبور هوایی امضا کند.

یک منبع سازمان هواپیمایی کشوری چنین تصمیمی را پردردسر و هزینه‌ساز توصیف کرده است.

در حال حاضر، کشورهای وسیع روسیه، چین، برزیل و اندونزی عضو این توافقنامه نیستند و عبور هواپیماهای کشورهای دیگر مستلزم توافق جداگانه با آنهاست.

اگرچه در بسیاری موارد هواپیماهای تجاری می‌توانند از مسیرهای مختلف بین مبدا و مقصد استفاده کنند، معمولا مسیری را انتخاب می‌کنند که کوتاه‌تر و در نتیجه، از نظر زمان پرواز و سوخت به صرفه‌تر باشد.

You may also like...

ege123