معاونت حقوقی ریاست جمهوری ایران اعلام کرده که با تصویب هیات دولت “مبلغ ۱۵۰ هزار دلار یا معادل یورویی آن” به خانواده‌ها و بازماندگان هر یک از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی پرداخت می‌شود.

بنابر اعلام این معاونت، دولت ایران خسارات ناشی از فوت جانباختگان را “بدون هیچ‌گونه تبعیض ناشی از ملیت و تابعیت براساس قوانین متبوع و قابل اعمال کشورهای جانباختگان”، به ورثه و بازماندگان پرداخت خواهد کرد.

اما خانواده‌های قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراین گفته‌اند که قبل از هر چیز، به دنبال معرفی عاملان شلیک به هواپیما و مجازات آنها هستند.

اوکراین هم می‌گوید پیش از مذاکره درباره دریافت غرامت، در پی اطلاع از حقیقت است و می خواهد از روندی که منجر به شلیک موشک به هواپیما شده و اجرای عدالت درباره عوامل آن شلیک مطمئن شود.

معاونت حقوقی ریاست جمهوری ایران گفته است که اعتبار لازم در روزهای آغازین دیماه سال جاری تأمین شد و وزارت راه و شهرسازی موظف شده‌ است تا با همکاری دستگاه‌های ذیربط این مبلغ را پرداخت کند.

در مصوبه پیشنهادی آمده است که “این جبران مانع از پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیتدار نیست”.

دولت ایران این این خبر را در آستانه سالگرد هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی منتشر کرده است.

نزدیک به یک سال پیش، بامداد روز چهارشنبه هجدهم دی ماه ۱۳۹۸، هشتم ژانویه ۲۰۲۰ ساعاتی پس از موشک‌باران بخش‌هایی از یک پایگاه هوایی آمریکا در عراق به تلافی ترور قاسم سلیمانی، یک هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین با ۱۷۶ مسافر و خدمه در نزدیکی تهران در آسمان هدف موشک‌های پدافند سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد.

پس از این حادثه جلسات چند جانبه‌ای بین ایران و کشورهای ذینفع برگزار شد.

شلیک به پرواز ۷۵۲

تعلل در انتشار گزارش نهایی ساقط شدن این هواپیما توسط موشک‌های سپاه، تا کنون با انتقاد کشورهای ذینفع و بازماندگان مواجه شده است.

اخیرا اعضای خانواده‌های برخی از جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی با حضور در دادسرای نظامی در تهران به روند رسیدگی به پرونده شکایت اعتراض کردند و حتی خواستار استعفای برخی مقامات شدند.

علاوه بر این، برخی از خانواده‌های بازماندگان از جمله حامد اسماعیلیون از اینکه هنوز وسایل به جا مانده از جان باختگان به خانواده‌های آنها تحویل داده نشده است، شکایت کرده بودند.

مقامات ایران در سه روز نخست پس از این حادثه، علت سقوط هواپیما را سانحه هوایی عنوان کردند اما سرانجام با فشارهای بین‌ا‌لمللی، به ساقط کردن آن اذعان کردند. فرمانده هوافضای سپاه با پذیرش مسئولیت این سانحه گفت که هدف قرار دادن این هواپیما سهوی بوده و پدافند سپاه پاسداران آن را با یک موشک کروز اشتباه گرفته است.

گرچه هنوز گزارشی از مجازات عاملان این فاجعه هوایی منتشر نشده، اما چند نفر از معترضان و سوگواران سقوط هواپیما در ایران به زندان محکوم شده یا تحت فشارهای امنیتی قرار گرفته‌اند.