هواپیمای کمک‌های آمریکا در مرز ونزوئلا به زمین نشست

یک فروند هواپیمای ترابری نظامی آمریکا که حاوی کمک‌های انسان‌دوستانه است و به درخواست حوآن گوآیدو، رهبر خودخوانده ونزوئلا ارسال شده، در شهرمرزی کوکوتا کلمبیا به زمین نشسته است.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا اجازه ورود این اقلام به داخل کشورش را نمی‌دهد چرا که آن را بخشی از برنامه آمریکا برای دخالت در امور کشورش و ساقط کردن دولت چپ‌گرایی که او از هوگو چاوز به ارث برده می‌داند.

بحران سیاسی و انسانی در ونزوئلا که در دو سال گذشته به مرگ صدها نفر انجامیده و اقتصاد وابسته به نفت این کشور را به مرز نابودی کشانده، از چند هفته پیش وارد مرحله جدیدی شده است.

حوآن گوآیدو، رئیس جوان مجلس ملی ونزوئلا با تقلبی و بی‌اعتبار خواندن انتخابات رئیس‌جمهوری اخیر در این کشور، سوگند یاد کردن و آغاز رسمی دور دوم ریاست جمهوری نیکلاس مادورو را غیرقانونی خوانده و با استناد به قانون اساسی ونزوئلا خود را رهبر موقت کشورش تا هنگام برگزاری انتخابات مجدد اعلام کرده است.

اخبار مرتبط

کوبا آمریکا را به ‘اعزام مخفیانه نیرو’ به اطراف ونزوئلا متهم کرد

مادورو: دولت افراطی ترامپ قصد تصاحب ونزوئلا را دارد

آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا، پرو و چند کشور دیگر با حمایت از آقای گوآیدو، رهبری او را به رسمیت شناخته‌اند و بر همین اساس هم آمریکا کاروانی از کمک‌های انسان‌دوستانه را بهکلمبیا و مرز ونزوئلا روانه کرده است.

در برابر، کشورهایی چون روسیه، چین، ایران، ترکیه و مکزیک با دفاع از نیکلاس مادورو، حمایت قاطع خود از دولت او را اعلام کرده‌اند.

آقای گوآیدو گفته نیروهای مردمی تحت فرمان او تا چند روز دیگر (۲۳ فوریه) برای تحویل گرفتن این کمک‌ها و وارد کردن آنها به داخل خاک ونزوئلا به کوکوتا خواهند رفت.

همزمان امروز، شنبه (۱۶ فوریه) مارک گرین، از مقام‌های نهاد کمک‌های انسان‌دوستانه دولت آمریکا (یواس‌اید) که به شهر کوکوتا رفته گفت این هواپیما به درخواست آقای گوآیدو ارسال شده چرا که ونزوئلا در آستانه مشاهده یک بحران انسانی است.

“کودکان گرسنه می‌مانند و تقریبا همه بیمارستان‌های ونزوئلا با کمبود جدی دارو روبرو هستند.”

این مقام آمریکایی تاکید کرده که بحران سیاسی و اقتصادی در ونزوئلا ابعاد منطقه‌ای پیدا کرده چرا که تاکنون بیش از ۳ میلیون ونزوئلایی برای تامین آذوقه و امنیت خود به کشورهای همسایه مهاجرت کرده‌اند.

“امروز ما اینجا (کوکوتا) در خط مقدم یکی از بزرگترین جابجایی‌های مردم در تاریخ آمریکای لاتین ایستاده‌ایم.”

ساعتی پس از فرود هواپیمای ترابری نظامی آمریکا، یک فروند دیگر هم در کوکوتا بر زمین نشست و گفته شده هواپیماهای بیشتری هم برای رساندن محموله‌های انسان‌دوستانه به این شهر مرزی کلمبیا پرواز خواهند کردساعتی پس از فرود هواپیمای ترابری نظامی آمریکا، یک فروند دیگر هم در کوکوتا بر زمین نشست و گفته شده هواپیماهای بیشتری هم برای رساندن محموله‌های انسان‌دوستانه به این شهر مرزی کلمبیا پرواز خواهند کرد

در همین حال، یک نماینده آقای گوایدو گفته قرار است علاوه بر کوکوتا در مرز کلمبیا، چند نقطه دیگر در برزیل و کشورهای حوزه کارائیب هم برای ورود کمک‌های انسان‌دوستانه در نظر گرفته می‌شود.

او گفته قرار است در چند روز آینده دیدار و گفتگو میان مقام‌های دولت برزیل و نمایندگان آقای گوآیدو درباره چگونگی استفاده از تسهیلات در ایالت رورایما برزیل که در جوار مرز ونزوئلاست شکل بگیرد.

آن طور که گفته شده یک محموله دیگر هم اکنون در فرودگاه میامی فلوریدا آماده انتقال شده و قرار است هفته آینده به جزایر کوراسائو که از اقلیم‌های هلند محسوب می‌شود و مرز آبی با ونزوئلا دارد ارسال شود.

اخبار مرتبط

گوایدو قول داد راهی برای ورود کمک‌ها به ونزوئلا پیدا کند

آمریکا و سیاست تغییر رژیم در آمریکای لاتین: از گذشته تا ونزوئلا

با وجود این اقدامات، هنوز معلوم نیست که ارتش ونزوئلا که همچنان بر پشتیبانی قاطع خود از نیکلاس مادورو تاکید دارد، اجازه عبور این اقلام از مرز را بدهد.

نیکلاس مادورو بارها این کاروان‌ها را نمایشی که آمریکا به راه انداخته خوانده و منکر ظهور یک بحران انسانی در کشورش شده است.

او روز جمعه یک بار دیگر به ارتش هشدار داد که کاملا مراقب هواپیماهای نظامی آمریکایی باشند.

اقلام انسان دوستانه در فرودگاه کوکوتا کلمبیا از هواپیمای نظامی آمریکا تحویل گرفته شدnاقلام انسان دوستانه در فرودگاه کوکوتا کلمبیا از هواپیمای نظامی آمریکا تحویل گرفته شد

You may also like...