دو روز بعد از انتشار تصاویر دوربین‌های مداربسته زندان اوین از بدرفتاری با زندانیان و تخلفات دیگر، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه ایران دستور رسیدگی به این موضوع را داده است.

آقای محسنی اژه‌ای از دادستان کل کشور خواسته “بدون فوت وقت پیرامون موضوع مذکور و رفتار مامورین با زندانی و یا زندانی با زندانی با سرعت و دقت” تحقیق کند.

گروهی به نام “عدالت علی” که می‌گوید شبکه دوربین‌های مداربسته زندان اوین را هک کرده، در طول دو روز گذشته چندین فیلم و تصویر از داخل این بازداشتگاه را در اختیار رسانه‌ها قرار داده که رعایت نشدن حقوق زندانیان و برخورد خشن با آنها را تایید می‌کند.

دستور فوری آقای اژه‌ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در زندان در حالی صادر شده که در این مسئله همواره از سوی فعالان و گروه‌های حقوق بشر مطرح شده اما قوه قضاییه ایران هرگز اجازه تحقیقات مستقل درباره این موضوع را نداده و حکومت ایران همواره آن را رد کرده است.

پیشتر محمدمهدی حاج محمدی رییس سازمان زندان‌ها در توئیتی از تصاویر منتشر شده عذرخواهی کرد و نوشت “مسئولیت این رفتارهای غیر قابل قبول را پذیرفته است”.

او همچنین تعهد داد که “چنین وقایع تلخی” تکرار نشود و با عوامل خاطی “برخورد جدی” صورت بگیرد.

محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه هم گفت که موضوع انتشار تصاویر زندان اوین در دست بررسی است.

در بخشی از ویدیویی که گفته شده گروه “عدالت علی” از طریق هک کردن سیستم نظارتی زندان اوین به دست آورده، فردی در فضایی که به نظر حیاط زندان می‌آید، از حال می‌رود. بعد از آن که این زندانی، که ماسک طبی به صورت دارد، روی زمین می‌افتد چند نفر که ظاهرا ماموران زندان هستند، دور او جمع می‌شوند. آنها دو دست فرد از حال‌رفته را می‌گیرند و او را روی زمین می‌کشند.

در تصاویری که از دوربین‌های مختلف تدوین شده، دیده می‌شود که این فرد تا مدتی روی زمین کشیده می‌شود و به زور و کشان کشان او را از پله‌ها بالا می‌برند.

در تصاویر دیگر همچنین یک زندانی از سوی چند مامور نیروی انتظامی به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد.

  • تصاویر این ویدیو آزاردهنده:

در این فیلمی که گروه “عدالت علی منتشر کرده” تصاویر تعدادی از دوربین‌های مداربسته به تدریج قطع می‌شود و پیامی به این مضمون روی مانیتورهای اتاق ظاهر می‌شود: “اوین لکه ننگی بر عمامه سیاه و ریش سفید رئیسی – اعتراضات سراسری تا آزادی زندانیان سیاسی”.

اشاره این پیام به ابراهیم رئیسی ،رئیس جمهوری جدید ایران است که نقش او در اعدام‌های گروهی اواخر دهه ۶۰ خورشیدی و نقض حقوق بشر، بیش از پیش مورد توجه رسانه‌ها و گروه‌های فعال حقوق بشر قرار گرفته است.

نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر بارها درباره وضعیت زندانیان سیاسی و بازداشتگاه‌های ایران هشدار داده‌اند.

در دهه‌های گذشته شکنجه و کشته‌شدن مخالفان سیاسی و دیگر زندانیان در ایران بارها خبرساز شده است.