روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز پنج‌شنبه، ۲۴ تیر، خبر داد که یک هیئت از ایرانیان تبعیدی همراه با برخی از مقامات دولت پیشین آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در سفری در ارتباط با ایران، هفته آینده به اسرائیل خواهند رفت.

این گروه برای آنچه که ابراز همبستگی با اسرائیل در برابر حماس و جهاد اسلامی فلسطین، که هر دو از سازمان‌های «مورد حمایت ایران» هستند، به اسرائیل سفر می‌کنند.

به نوشته این روزنامه انگلیسی‌زبان، این دیدار از سوی اندیشکده «آوای آزادی»، که در آمریکا فعالیت می‌کند، ترتیب یافته‌است.

به گزارش جروزالم پست، برای این هیئت دیدارهایی با اعضای وزارت خارجه، بازدید از واحدهایی از ارتش و همچنین نشست‌هایی با کارشناسان امنیتی اسرائیلی تعیین شده‌است.

آنها همچنین به نزدیکی نوار غزه و مرز با لبنان و سوریه برده خواهند شد تا تهدیدات ناشی از حماس، حزب‌الله و تثبیت نظامی ایران، از جنوب و شمال برایشان توضیح داده شود و از اماکن باستانی اورشلیم نیز دیدار خواهند کرد.

بیژن رفیع کیان، ارشدترین عضو اندیشکده «آوای آزادی» که یک مقام پیشین آمریکایی ایرانی‌زاده و از مهره‌های مرتبط با برخی از چهره‌های سیاسی آمریکایی است، گفته‌است که «ما این دیدار تاریخی را ترتیب دادیم تا همبستگی ایرانیان آزاد با اسرائیل را بیان کنیم».

آقای کیان تأکید کرده‌است باید میان مردم ایران با «حکومت جنایتکار، ناکارآمد و فاسد کنونی که خود را به ایرانیان تحمیل کرده، تفاوت قائل شد».

در وبسایت مؤسسه «آوای آزادی» اسامی سام کرمانیان، مرتضی انواری، بهزاد صارم و امیر حمیدی، به عنوان هیئت مدیره ذکر شده‌است.

بیژن کیان و سام کرمانیان، دو تن از ۳۰ نفری بودند که هفته گذشته نیز در یک نامه بی‌سابقه به نفتالی بنت، نخست‌وزیر جدید اسرائیل، دولت او را برحذر داشتند از این‌که سیاست فشار و سخت‌گیری شناخته شده اسرائیلی در ارتباط با ایران را تغییر دهد.

نامه این افراد به نفتالی بنت در روزهایی منتشر شد که درگیری لفظی شدید میان بنیامین نتانیاهو از یک‌سو با نفتالی بنت و بنی گانتز، نخست‌وزیر و وزیر دفاع دولت جدید از سوی دیگر، بر سر ایران، شدیداً در جریان است.

نامه با امضای ۳۰ نفر در موقعیت زمانی جاری این شائبه را ظاهراً ایجاد کرده که آنها سیاست‌های بنیامین نتانیاهو را در قیاس با دولت جدید اسرائیل، در قبال ایران، کارسازتر می‌دانند.

چهار تن از مقامات دولت دونالد ترامپ شامل ویکتوریا کوتس، الی کوهانیم، لن خودرووسکی و آدام لوینگر هشت ایرانی عضو هیئت ایرانی عازم اسرائیل را در این سفر همراهی می‌کنند. جروزالم پست نوشته که ایرانیان این هیئت برای اولین بار است که به اسرائیل سفر می‌کنند.

به گفته خانم کوتس، سفر این هیئت از نظر چشم‌انداز صلح، برای زمانی که «حکومت خودکامه کنونی در ایران به تاریخ پیوسته باشد»، اهمیت دارد.

لن خودرووسکی، عضو دیگر هیئت، سال گذشته در مقاله‌ای برای روزنامه جروزالم پست خواهان «پیمان کوروش کبیر» میان اسرائیل و ایرانیان شده بود.