– هیات تحریریه نیویورک پست در سرمقاله‌ای نوشته است تیم بایدن حتی پیش از این که گفتگوهای غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین تمام شود در برابر ایران عقب‌نشینی کرد. این عقب‌نشینی زمانی روی داد که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آمادگی دولت برای لغو تحریم‌ها در ازای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای خبر داد. به این ترتیب تمام اهرم‌های فشار را بدون دریافت چیزی رها کردند.

تحریریه نیویورک پست می‌گوید ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، حتی حاضر نشد در برابر پرسش های متعدد احتمال لغو تحریم های جداگانه ای که برای تروریسم، نقض حقوق بشر، و برنامه موشک های بالستیک وضع شده است را رد کند.

این عقب نشینی تنها دو روز پس از مذاکرات غیرمستقیم عنوان شد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، آن را یک موفقیت توصیف کرد.

اروپایی ها تلاش کردند پرزیدنت بایدن را مجاب کنند در روز نخست ریاست جمهوری اش بعضی تحریم های ایران را لغو کند، اما او گفت تهران باید گام اول را بردارد و به توافق بازگردد. حتی اروپایی ها هم افزایش درصد غنی سازی و ذخیره اورانیوم ایران را محکوم کرده اند.

کمپین فشار حداکثری پرزیدنت دونالد ترامپ تقریبا رژیم را به زانو درآورد، به خصوص پس از آن که پول های آزاد شده در نتیجه توافق هسته ای به جای این که صرف مردم شود خرج ماجراجویی نظامی و تروریسم شد و مردم قیام کردند. بایدن در مسیر از دست دادن اهرم فشار است و به ایران اجازه خواهد داد منابع مالی را صرف اقدامات شرارت بار بیشتری کند.

تهران از آمریکا خواسته است تمام درآمد توقیف شده حاصل از صادرات خود را که ۳۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود در ازای یک ماه توقف فعالیت های هسته ای آزاد کند. واشنگتن این پیشنهاد خنده دار را رد کرده، ولی در مقابل پیشنهاد کرده است بعضی منابع مالی توقیف شده را آزاد کند و صدور معافیت هایی برای صادرات نفتی در ازای توقف غنی سازی ۲۰ درصدی و کار بر روی سنتریفیوژهای پیشرفته را در نظر بگیرد. ایران این پیشنهاد را رد کرده است.

هیچ دلیلی برای عجله نیست. با انقضای محدودیت های برجام ایران در هر صورت طی یک دهه همین مسیر هسته ای شدن را خواهد رفت. این تهران است که باید عجله کند؛ زیرا به غیر از چین و نزوئلا با کشور دیگری نمی تواند رابطه تجاری داشته باشد.

در ماه فوریه، دادگاهی در بلژیک یک دیپلمات ایرانی را به توطئه برای یک بمبگذاری مورد تائید تهران، در گردهمایی مخالفان رژیم در نزدیکی پاریس در سال ۲۰۱۸، محکوم کرد.

حال بایدن، برای حفظ «میراث» رئیس قبلی‌اش، در آستانه ارائه دسترسی ایران به میلیاردها دلار دیگر است. تنها میراث مشروعیت بخشیدن به این هیولاها، دست زدن آن ها به جنایات بیشتر خواهد بود