روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که ویلیام برنز، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در کابل دیداری مخفیانه با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی رهبری طالبان و بالاترین مقام این گروه در پایتخت افغانستان، داشته است.

به گزارش این روزنامه آمریکایی این دیدار که روز دوشنبه ۲۳ اوت انجام شد، سطح بالاترین ملاقات میان مقامی از کابینه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با رهبری طالبان از زمان تسلط این گروه بر کابل است.

واشنگتن پست می‌گوید سازمان سیا هنوز درباره این خبر اظهار نظر نکرده اما مقام‌هایی که از این دیدار خبر داشته‌اند و نام آنها برده نشده، آن را تایید کرده‌اند.

ملا غنی برادر که بر اساس این گزارش با رئیس سیا دیدار کرده، از بنیانگذاران طالبان است که ۱۱ سال پیش در عملیات مشترک سازمان سیا و پاکستان دستگیر شد و هشت سال زندانی بود.

گزارش این دیدار در حالی منتشر می‌شود که تلاش‌های بی‌وقفه دیپلماتیک و نظامی برای خروج شهروندان کشورهای غربی از فرودگاه کابل ادامه دارد.

ملا غنی برادر
ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان و بالاترین مقام این گروه در کابل – او ۱۱ سال پیش در عملیات مشترک سیا و پاکستان دستگیر و هشت سال زندانی شد

طالبان گفته است که مهلت تعیین شده برای خروج نیروهای خارجی را تمدید نمی‌کند و این نیروها تا روز ۳۱ اوت برای تخلیه شهروندانشان فرصت دارند.

به گزارش واشنگتن پست تاریخ تعیین‌شده و تلاش آمریکا برای خارج کردن شهروندان و کارکنان افغان خود از کابل، احتمالا موضوع دیدار ویلیام برنز با عبدالغنی برادر بوده است.

جو بایدن عملیات جاری در فرودگاه کابل را “یکی از بزرگترین و دشوارترین” عملیات از این نوع در تاریخ توصیف کرده است.

آقای بایدن به شدت از طرف متحدان خود از جمله بریتانیا تخت فشار است تا زمان حضور نیروهای آمریکایی مستقر در فرودگاه کابل را تمدید کند.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که این کشور در رابطه با عملیات تخلیه شهروندان آمریکا از طریق فرودگاه کابل با طالبان در ارتباط است.