مقام‌های محلی در ولایت هرات می‌گویند افراد طالبان از حومه شهر هرات به عقب رانده شده‌اند.

روز گذشته، طالبان حلقه محاصره شهر هرات را تنگ‌تر کرده و خود را به نزدیکی شهر رساندند. اکنون از ۱۷ ولسوالی ولایت هرات تنها دو ولسوالی از جمله شهر هرات در کنترل دولت است.

سرهنگ (دگروال) عبدالحمید خان از فرماندهان سپاه (قول اردوی) ظفر ارتش در هرات روز گذشته در درگیری‌های حومه شهر کشته شد.

در همین حال عبدالصبو قانع، والی هرات به رسانه‌ها گفته است که “اطمینان می‌دهیم که شهر هرات مصون است و طالبان نمی‌توانند وارد شهر هرات شود.”

اسماعیل خان، از فرماندهان پیشین جهادی که رهبری مقاومت مردمی را برعهده دارد، گفت دیروز با رییس جمهور تماس تلفنی داشته و او در این تماس گفته که به وزارت دفاع دستور اعزام نیروهای ارتش به هرات را داده.

اسماعیل خان در ادامه گفته است: “متاسفانه وزارت دفاع غفلت کرده است.”

امروز جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به بی‌بی‌سی گفت: اکنون نیروهای امنیتی و نیروهای مردمی سرگرم پاکسازی مناطق اطراف پل مالان در نزدیکی شهر هرات از وجود افراد طالبان هستند.

به گفته آقای جیلانی کماندوهای ارتش و نیروهای ویژه پلیس در ده کیلومتری شهر هرات، در حال پاکسازی اطراف پل مالان هستند.

آقای جیلانی گفت: “طالبان در میان خانه‌های مردم جا گرفته‌اند”، عملیات پاکسازی به کُندی پیش می‌رود.

دفتر والی هرات گفته است طالبان سرهنگ (دگروال) عبدالحمید خان از فرماندهان سپاه (قول اردوی) ظفر ارتش در هرات را در “اسارت” کشته‌اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز با نشر عکسی، کشته شدن او را تایید کرده است.

.

به گفته آقای جیلانی به طالبان تلفات وارد شده و یک نفر از نیروهای مردمی نیز زخمی شده‌اند.

او گفت که ولسوالی گذره ولایت هرات دیروز از تصرف طالبان خارج شده و همچنین اطراف دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) پاکسازی شده و کارمندان این دفتر به مناطق امن منتقل شدند.

در همین حال، نعیم صالحی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی (غیرنظامی) افغانستان نیز به بی‌بی‌سی گفت که به دلیل ادامه جنگ در هرات پروازهای غیر نظامی از فرودگاه هرات متوقف شده ولی پروازهای نظامی ادامه دارد.

او گفته که روزانه شش پرواز غیرنظامی از این فرودگاه انجام می شود که در کنار آن نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل نیز از فرودگاه پرواز داشتند.

افغانستان
اسماعیل خان و عبدالصبور قانع، والی هرات

درگیری‌های تازه در حومه‌ شهر هرات از دو روز قبل آغاز شده و طالبان دیروز توانستند با تصرف پل مالان و پل پشتو خود را به ده کیلومتری شهر هرات برسانند.

با آنکه مقام‌های محلی از عقب راندن گروه طالبان از دو پل پشتو و مالان خبر داده ولی ساکنان محلی می‌گویند که صدای تیراندازی هنوز در این محل‌ها شنیده می‌شود