نشریه وال‌استریت جورنال در گزارشی نوشته است که “پیشرفت‌های هسته‌های ایران، تلاش‌های جو بایدن برای احیای معاهده هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را پیچیده کرده است”.

به نوشته لورنس نورمان، نویسنده این نشریه “طی یک سال گذشته، ایران پیشرفت قابل توجهی در غنی‌سازی اورانیوم به دست آورده که این مسئله تلاش دولت بایدن را برای احیای معاهده برجام که با هدف مهار جاه‌طلبی‌های اتمی تهران در سال ۲۰۱۵ امضا شد، پیچیده‌تر می کند”.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۸ توسط دونالد ترامپ، از توافقنامه کشورهای ۵ به علاوه ۱ با ایران که به برجام موسوم است خارج شد و ایران نیز پس از چندی در مراحل مختلف اقدام به کاهش تعهدات خود در این معاهده کرد.

پس از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت هر دو کشور ذیل معاهده برجام شکل گرفت و از بهار امسال مذکرات غیرمستقیمی در شهر وین برای احیای برجام آغاز شد که پس از شش دور مذاکره همچنان بدون نتیجه مانده است.

وال استریت جورنال در این خصوص می‌نویسد: “پس از چند هفته تأخیر، ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که پس از انتقال قدرت به ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور جدید، این کشور به میز مذاکره بازخواهد گشت.”

این نشریه به نقل از مقامات اروپایی و آمریکایی می‌گوید که آنها “تخمین می‌زنند که ایران اکنون می‌تواند ظرف دو تا سه ماه آینده به حدی از پیشرفت برای تولید سلاح هسته‌ای برسد”.

وین
مذاکرات ایران با کشورهای ۴+۱ پس از شش دوره در حال حاضر بدون رسیدن به نتیجه تا زمان روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید در ایران متوقف شده است

وال‌استریت جورنال از قول مقامات آمریکایی نوشته در صورتی که توافق با ایران نیز حاصل شود، باز یک سال زمان می‌برد تا توافق به مرحله اجرایی برسد.

راب مالی، مسئول میز ایران در وزارت خارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفته است که “ممکن است زمانی به توافق نزدیک شویم، اما در حال حاضر چنین نیست و اگر ایران به پیشبرد برنامه خود ادامه دهد و هیچ توافقی در کار نباشد، در این صورت رسیدن به توافق بسیار سخت اما غیر ممکن نخواهد بود”.

به گفته آقای مالی برای نرسیدن به چنین وضعیتی توافق جدید باید “در آینده قابل پیش‌بینی” منعقد شود.

به نوشته وال‌استریت جورنال “پیش‌بینی زمان رسیدن ایران به فناوری هسته‌ای به شاخصه‌های مختلفی بستگی دارد، از جمله تجهیزات این کشور، توانایی در استفاده از تجهیزات و سرعت گسترش ظرفیت فناوری هسته‌ای”.

مذاکرات ایران و کشورهای ۴+۱ در وین در حالی متوقف شده که به گفته مقامات مذاکره کننده ایرانی تنها تصمیمات سیاسی برای رسیدن به توافق باقی مانده است که با توجه به آخرین اعلام ایران، پس از به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی این روند مجددا از سر گرفته خواهد شد.

چهار روز پیش ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که کشورش برای دور هفتم مذاکرات وین با هدف احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ضرب‌الاجل تعیین نمی‌کند، اما این تهران است که باید برای از سر گرفتن مذاکرات تصمیم بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: “ما برای این گفتگوها ضرب‌الاجل تعیین نمی کنیم، اما.. آگاهیم که گذشت زمان و پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، در دیدگاه ما در مورد بازگشت نهایی به برجام تاثیر خواهد داشت.”

ند پرایس تاکید کرد که مهلت تعیین شده برای مذاکرات وجود ندارد و آمریکا آماده است تا به دور هفتم گفتگوهای غیرمستقیم بازگردد