وال استریت جورنال: قطعات چینی به ایران کمک می‌کند تا سریع‌تر پهپادهای روسیه را آماده کند

Screen Shot 2023-06-12 at 11.08.47 AM

روزنامۀ وال استریت جورنال می‌گوید محققان غربی پس از بررسی یک فروند پهپاد ایرانی که بهار امسال در خاک اوکراین سرنگون شده بود، به کشف مهمی دست یافتند: یک قطعۀ چینی به‌کار رفته در آن پهپاد، ساخت سال ۲۰۲۳ بود.

بر اساس گزارش این روزنامۀ آمریکایی که روز دوشنبه ۲۲ خرداد منتشر شد، کشف اخیر نشان می‌دهد که قطعه‌های چینی همچنان روانۀ ایران می‌شوند تا برنامۀ پهپادی جمهوری اسلامی را در ساخت قطعات پایه‌ای پشتیبانی کند.

تداوم ارسال قطعات چینی به ایران در شرایطی است که ایالات متحده آمریکا در بیش از ۱۵ ماهی که از تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین می‌گذرد فشارها برای مسدود کردن زنجیره جهانی تأمین این قطعه‌ها را تشدید کرده است.

به نوشتۀ وال استریت جورنال، اکنون بررسی بازرسان روشن کرده که ایران با چه سرعتی قادر به تجهیز نظامی ارتش روسیه در جنگ علیه اوکراین است؛ به بیان دیگر، تهران فقط نیازمند مدت‌زمانی «سه ماهه» است تا مسکو را به تسلیحاتی که جمعیت غیرنظامی اوکراین را هدف قرار داده است، مجهز کند.

این روزنامۀ آمریکایی به نقل از بازرسان نوشته است نیروهای اوکراینی توانستند یک پهپاد ایرانی را در ماه آوریل (حد فاصل ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت) سرنگون کنند که حاوی یک قطعه «مبدل ولتاژ» بود.

این تصویر ماهواره‌ای، مراحل ساخت کارخانه تولید پهپاد در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا در روسیه را نشان می‌دهد.

بیشتر در این باره:

کاخ سفید: روسیه به دنبال تولید پهپاد در خاک خود با کمک ایران است

بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد که قطعۀ مزبور احتمالاً اواسط ژانویه سال جاری میلادی (نیمۀ دوم دی‌ماه ۱۴۰۱) در چین تولید شده است.

در واقع، این نخستین‌بار است که یک قطعۀ ساخت سال ۲۰۲۳ در پهپادهای ایرانی یافت می‌شود. کشف اخیر توسط محققان یک گروه مستقر در بریتانیا صورت گرفته است که زنجیرۀ جهانی تأمین تسلیحات را رهگیری می‌کنند.

جنگ در اوکراین به تنش و کشمکش در زنجیرۀ جهانی تسلیحات دامن زده است. آمریکا و متحدانش که حامی اوکراین به‌شمار می‌روند کوشیده‌اند در ۱۵ ماه گذشته کی‌یف را به مقادیر معتنابهی سلاح مجهز کنند تا با تهاجم نیروهای روسیه مقابله کند.

روسیه از پارسال دست به دامن حکومت جمهوری اسلامی شده است تا تسلیحات مورد نیاز خود برای به‌کارگیری در جنگ علیه اوکراین را تأمین کند و استفادۀ ارتش روسیه از پهپادهای ایرانی، برجسته‌ترین مثال تعمیق همکاری‌های نظامی بین مسکو و تهران به‌شمار می‌رود.

ارتش اوکراین می‌گوید روسیه تا کنون با بیش از ۷۰۰ پهپاد، به تأسیسات، شهرها و اهداف نظامی در اوکراین حمله کرده است.

اگرچه اوکراین تأکید می‌کند که توانسته است به میزان قابل ملاحظه‌ای از پس تهدیدهای پهپادی برآید اما مقابلۀ مداوم با پهپادها، در حال فرسوده کردن دفاع هوایی این کشور است.

ماه گذشته میلادی، دولت بایدن اعلام کرد که ذخیرۀ پهپادهای ایرانی ارتش روسیه ته کشیده است و مسکو از تهران درخواست پهپادهای بیشتر کرده است.

روز ۱۹ خرداد، کاخ سفید افشا کرد که ایران به‌تازگی صدها پهپاد انتحاری و همچنین تجهیزات تولید پهپاد را از طریق دریای خزر روانۀ روسیه کرده است.

Musa Jalil ship, collage

بیشتر در این باره:

سی‌ان‌ان: تردد کشتی‌هایی که احتمالاً حامل تسلیحات مورد نیاز روسیه از ایران هستند در دریای خزر افزایش یافته است

هم‌زمان با انتشار این گزارش، چهار وزارتخانۀ ایالات متحده طی بیانیه‌ای مشترک در مورد تهدیدهای فزایندۀ ناشی از اقدامات «بی‌ثبات‌کنندۀ» جمهوری اسلامی در خصوص تولید پهپادها هشدار دادند.

در همین زمینه، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) دستورالعملی را برای شرکت‌های خارجی تدارک دیده تا با رجوع به آن، از معاملاتی که ممکن است به صنعت پهپادی ایران کمک برسانند، احتراز کنند.

روزنامۀ وال استریت جورنال می‌نویسد کشف قطعۀ چینی ساخت ۲۰۲۳، چالش‌هایی را برجسته کرده که آمریکا و متحدانش با آن‌ها دست به گریبان هستند تا انتقال قطعات از سراسر دنیا به کارخانه‌های پهپادسازی ایران را متوقف کنند.

اکنون مشخص شده است تحریم‌های جهانی که با هدف متوقف کردن جریان انتقال قطعات به ایران وضع شده بودند، نتوانسته‌اند چنان‌که باید و شاید مؤثر واقع شوند.

بر اساس گزارش‌هایی که سازمان ملل متحد از اقدام‌های جمهوری اسلامی در تأمین تسلیحاتی حوثی‌های یمن مستند کرده است، چین و هنگ کنگ سال‌هاست که به عنوان قطب‌های توزیع‌کننده در صنعت پهپادی ایران نقش ایفا می‌کنند.