روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید دولت جو بایدن در حال آماده شدن برای تشدید اعمال تحریم‌ها علیه ایران است. این روزنامه می‌گوید این اولین نشانه از افزایش فشارهای اقتصادی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی در زمانی است که تلاش‌های دیپلماتیک برای احیای برجام تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

این روزنامه به نقل از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه و دارایی آمریکا نوشت که هفته آینده یک هیات بلندپایه از جمله آندره‌آ گاکی، مدیر دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت دارایی به امارات متحده عربی سفر خواهد کرد. امارات متحده عربی یکی از متحدان اصلی آمریکا است اما در عین حال دومین شریک تجاری ایران و مجرای مبادلات تجاری و مالی ایران با سایر کشورها است.

طبق آمار گمرک ایران، امارات دومین صادرکننده بزرگ غیرنفتی به ایران با ۹.۶ میلیارد دلار و سومین واردکننده بزرگ غیرنفتی کالاهای ایرانی به ارزش ۴.۶ میلیارد دلار بوده است.

اخیرا شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات برای دیدار با مقام‌های ایرانی، به تهران سفر کرد و با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران دیدار کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال نوشته است قرار است مقام‌های آمریکایی با مدیران شرکت‌های پتروشیمی و سایر شرکت‌ها و بانک‌های خصوصی در امارات متحده عربی که میلیاردها دلار تجارت با ایران دارند، دیدار کنند.

یک مقام ارشد آمریکا به روزنامه وال استریت ژورنال گفته است در این دیدارها به این شرکت‌ها “در مورد معاملاتی که با تحریم‌ها علیه ایران مطابقت ندارد، هشدار داده می‌شود و اگر این روند ادامه پیدا کند، این بانک‌ها و شرکت‌ها با مخاطرات شدیدی روبرو خواهند بود.”

مقام‌های آمریکا همچنین در مورد احتمال تحریم شرکت‌های اماراتی و سایر شرکت‌ها هشدار داده‌اند.